Türkiye'de helal turizm
Turkey halal tourism
- Tez No: 770852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde ve son yıllarda meydana gelen ekonomik gelişmeler ve değişmelerin yanında popüler olarak karşımıza çıkan“helal turizm”kavramı gelişmeye başlamış hem işletmeciler hem de halk tarafından da ön plana çıkarılmaya çalışılmaktadır. Fakat helal turizm kavramı farklı anlamlar teşkil etmekte olup bu tezde hem buna değinilmiş hem de olması gereken tanımına yaklaşılmaya çalışılmıştır. Helal turizm kavramına açıklık getirilmeye çalışılmanın yanında ülkemizdeki helal turizm gelişimiyle ilgili araştırma yapılmıştır. Helal turizm yeni gelişen bir alternatif turizmdir ve ülkemiz içinde yeni bir konumda olmasına rağmen oldukça dikkat çekmektedir. Ülkemiz birçok turist için popüler olan bir ülke konumundadır. Özellikle helal turizmin ülkemizdeki yayılış alanına, hangi bölgelerde yoğunluk kazandığına ve bu alanların turistler için ne kadar önem taşıdığına dikkat çekilmiştir. Ayrıca haritalar ve tablolarla ülkemizdeki helal turizm konusu anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to the economic developments and changes that have taken place today and in recent years, the concept of“halal tourism”, which is popularly encountered, has started to develop and has been brought to the forefront by both the operators and the public. However, the concept of halal tourism has different meanings, and in this thesis, it has been mentioned and tried to approach the definition that should be. In addition to trying to clarify the concept of halal tourism, research has been conducted on the development of halal tourism in our country. Although halal tourism, which is a newly developing alternative tourism, is in a new position in our country, we are in the position of a country that attracts attention and is popular with many tourists. In particular, the spread of halal tourism in our country has been mentioned, and attention has been paid to which regions are concentrated and how important these areas are for tourists. In addition, halal tourism in our country has been tried to be explained with maps and tables.