Örgütsel adaletin çalışan motivasyonuna etkisi, örgütsel bağlılığın aracılık rolü: Bir uygulama
The effect of organizational justice on employee motivation, the intermediate role of organizational commitment: An application
  1. Tez No: 770881
  2. Yazar: MÜFİT SERDAN DERİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BEKMEZCİ, DOÇ. DR. FATMA İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, çalışma örgütleri için örgütsel adalet kavramının çalışan motivasyonuna etkisini ve örgütsel bağlılık kavramının aracılık rolünü irdelemektir. Bu çalışmada, ilk önce örgütsel bağlılık kavramı ele alınmış ve daha sonra örgütsel adalet kavramı ve motivasyon kavramları incelenmiştir. Örgütsel adalet kavramının özel sektörde çalışan işgörenler tarafından nasıl algılandığı ne gibi etkilerinin olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın evrenini Mersin ilinde çalışmakta olan özel sektör çalışanları oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada anket tekniğinden faydalanılmıştır. Çalışmanın veri toplama sürecinde işgörenler ile direkt olarak görüşme yapılarak anketin uygulanması sağlanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde keşfedici faktör analizi (KFA), Kaiser-Meyer-Olkin KMO testi, Bartlett testi, korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre örgütsel adaletin ve örgütsel bağlılığın çalışan motivasyonunu anlamlı ve olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Ayrıca örgütsel adaletin, çalışan motivasyonu üzerinde dolaylı etkisinin anlamlı olduğu, yani örgütsel bağlılığın örgütsel adalet ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişkiye aracılık ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the effect of the concept of organizational justice on employee motivation for work organizations and the mediating role of the concept of organizational commitment. In this study, firstly the concept of organizational commitment was discussed and then the concept of organizational justice and motivation were examined. It has been tried to reveal how the concept of organizational justice is perceived by the employees working in the public and private sectors and what effects it has. The universe of this study consists of private sector employees working in Mersin. Questionnaire technique was used in the study. In the data collection process of the study, it was ensured that the questionnaire was applied by directly interviewing the employees. Exploratory factor analysis (EFA), Kaiser-Meyer-Olkin KMO test, Bartlett test, correlation and regression analysis were performed according to the fumes obtained. According to the results of the research, it has been seen that organizational justice and organizational commitment have a significant and positive effect on employee motivation. In addition, it has been determined that the indirect effect of organizational justice on employee motivation is significant, that is, organizational commitment mediates the relationship between organizational justice and employee motivation.