1980'den günümüze Türk resim sanatında figürü toplumsal gerçek ve yöresel bağlamda çalışan yedi sanatçı
Seven artists working in Turkish official art since 1980 in asocially realistic and localist context
  1. Tez No: 770886
  2. Yazar: SİBEL DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN MERCAN KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türk resim sanatında Anadolu insanını ve geleneğini konu alan resimler, 1960‟lı yıllarda yoğun bir biçimde Türk ressamlar tarafından resimlenir. Söz konusu olan bu resimler doğrudan toplumu ele alır. Böylece resim sanatımıza toplumsal gerçekçi üslupta resimler girmeye baĢlar. Hızla geliĢen siyasal ve teknolojik yenilikler 1960‟lı yıllarda Türk resim sanatında da etkisini yoğun bir Ģekilde hissettirmiĢtir. Bu süreç içerisinde Türk resim sanatında bazı sanatçıların toplumsal gerçeklere bağlı kalarak Anadolu insanını sosyal ve ruhsal yönden resmettikleri görülmüĢtür. 1970‟li yıllarda da Türk resim sanatında toplumsal gerçekçi ve yöreselci yaklaĢımlar, sanat ve toplum iliĢkisini canlı tutmaya çalıĢarak Anadolu insanının yaĢam öyküsünü tuvale aktarmaya çalıĢmıĢtır. 1980‟li yıllardan günümüze kadar Anadolu insanını ve yörenin yaĢam serüvenini geleneklere bağlı yansıtan resimler Türk resminin dinamik yapısını oluĢturur. Türk resim sanatında genel kültür yapımızın sanatsal ifadesi Anadolu insanını figür ekseninde kendi özgün üslupları ile yansıtan sanatçıların en önemli özellikleri figür ve nesneyi belgeleyici bir gözlemle yansıtmıĢ olmalarıdır. Bu araĢtırma, 1980‟den günümüze Türk Resim sanatında Anadolu insanını toplumsal gerçekçi ve yöreselci üslupla resimlerinde yansıtan yedi Türk sanatçının eserleri ele alınmıĢ, bunların ÇağdaĢ Türk Resmine etkileri irdelenmeye çalıĢılmıĢtır. Türkiye‟de 1980 sonrası yaĢanan kültürel, sosyal ve siyasal geliĢimlerin, toplumun bir parçası olan sanatçıyı nasıl etkilediği ve sanatçıların eserlerinde Anadolu insanının toplumsal gerçekçi ve yöreselci üslup ile nasıl yansıtıldığı çalıĢmanın temelini oluĢtururken figür ağırlıklı çalıĢan bu sanatçıların eserlerindeki üslupsal özellikler irdelenmiĢtir. AraĢtırmanın ilk bölümü Türk Resim Sanatı Tarihi hakkında bilgi verilirken, ardından Anadolu insanını eserlerinde toplumsal gerçekçi ve yöreselci bağlamda ele alan yedi sanatçıya yer verilmiĢtir. Belirtilen özellikleri yansıtma ve kaynaklara ulaĢma yönünden Nuri Ġyem, NeĢet Günal, Nedim Günsür, Cihat Aral, Duran Karaca, Aydın Ayan ve Mehmet Göktepe‟nin tezde ele alınması tercih edilmiĢtir. Sanatçıların üslupsal özellikleri ve sanatsal etkileĢimleri üzerine değerlendirilmeler yapılmıĢtır. Değerlendirmeler neticesinde, sanatçıların Anadolu figürlerini kendilerine özgü bir duyarlılık içinde bıraktıkları etkileriyle yansıtarak ortaya koydukları görülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
Paintings that reflect the Anatolian people in Turkish painting art by adhering to the traditions, intensified effectively in the 1960s and formed the basis of social realistic paintings. Rapidly developing political and technological innovations had an intense effect on Turkish painting in the 1960s. In this process, it has been seen that some artists in Turkish painting art, by adhering to social realities, portray the Anatolian people by reflecting them socially and spiritually. In the 1970s, socially realistic and regionalist approaches in Turkish painting tried to keep the relationship between art and society alive and to convey the life story of Anatolian people to the canvas. Pictures that reflect the Anatolian people and the life adventure of the region from the 1980s to the present, depending on the traditions, form the dynamic structure of Turkish painting. The artistic expression of our general cultural structure in Turkish painting art, the most important feature of the artists who reflect the Anatolian people with their own unique styles on the axis of the figure is that they reflect the figure and the object with a documentary observation. This research has been formed by examining the paintings made by seven artists who reflect the Anatolian people in their paintings with (a social realist and regionalist style) in Turkish Painting from 1980 to the present, and their effects on Contemporary Turkish Painting. While the basis of the study was how the cultural, social, and political developments experienced in Turkey after 1980 affected the artist, who is a part of the society, and how the Anatolian people were reflected in the works of the artists with a social realist and regionalist style, the stylistic features in the works of these figure-based artists were examined. While the first part of the research gave information about the History of Turkish Painting Art, the following artists who reflected the Anatolian people with their artistic styles (in social realist and regionalist context) in their works were examined; Nuri ĠYEM, NeĢet GÜNAL, Nedim GÜNSÜR, Cihat ARAL, Duran KARACA, Aydın AYAN and Mehmet GÖKTEPE. Evaluations have been made. As a result of the evaluations, it was examined that the artists put forward the Anatolian figures by reflecting them with their own sensibility.