Anzac pilgrimages to Gallipoli: Global encounters and heritage
Gelibolu'ya Anzak haccı: Küresel karşılaşmalar ve miras
- Tez No: 770909
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDET YOLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Turizm, Anthropology, Sociology, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Avustralyalı Gelibolu hacılar üzerine gerçekleştirdiği antropolojik bir inceleme aracılığıyla, bu araştırma, imgelemler, hac ve yerlerin sosyal inşası konularını küresel düzeyde incelemektedir. Gelibolu, Avustralyalılar arasında güçlü duygular uyandırır ve onların mirasının ve kimliğinin kalbidir. Ayrıca, bu toprakların Avustralyalılara bu denli yoğun deneyimler yaşatmasına izin veren faktörler çeşitlidir. Bu faktörler, hem kişisel hem de toplumsal kökleri olabilen Gelibolu tasavvurlarını ve Anzak geleneğinin ilişkili sosyal erdemlerini içermektedir. Bununla birlikte, deneyimi etkileyen faktörler yalnızca bunlar değildir. Bu etkileşimlerde, hacılar, ironik bir şekilde dostluk ve savaşın acımasızlığını içeren, tarihin şimdiye kadar bilmedikleri bir unsurunu keşfederler. Tüm bu unsurlar, kişisel geçmişlerle harmanlanır ve farklı ziyaretçi deneyimleri yaratır. Bu tez çalışması, Gelibolu'da Avustralyalı hacılarla yapılan turlar ve anma etkinliklerine katılım da dahil olmak üzere üç yıllık bir araştırmaya dayanarak, Anzak geleneğinin ve kültürler arası etkileşimlerin Gelibolu hacları üzerindeki öneminin süreçsel bir araştırmasını gerçekleştirmektedir. Bu çalışma, Gelibolu hacı sırasında sahada meydana gelen sosyal kökenleri, etkileşimleri ve duyguları biraraya getirerek ve bu unsurların birbirleri ile olan etkileşimlerini inceleyerek, küresel karşılaşmalarla tahayyüllere ve kimliğe yeni katmanların eklendiği süreçlerin etnografik bir analizini sunmaktadır. Sonuç olarak, hac sürecinin, küresel hac yolculuğuna dahil olan farklı anti-yapıların bakış açılarını hafifletme kapasitesine sahip olduğunu ve yeni fikirlerin kazanılmasını teşvik ettiğini savunuyorum. Avusturalyalılar buradaki karşılaşmalarda bir endişe deneyimlemez. Üstelik buradaki savaşa tanık olan bu insanlar, savaş karşıtı fikirlerle ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Through an anthropological investigation of Australian Gallipoli pilgrims, this research examines issues of imaginaries, pilgrimage, and the social construction of places on a global level. Gallipoli evokes strong emotions among Australians, and it is the heart of their heritage and identity. Moreover, the factors that allow these landscapes to provide Australians with such intense experiences are varied. These include the Gallipoli imaginaries, which may have both personal and societal roots, and the Anzac tradition's associated social virtues. Nevertheless, they are not the only factors that affect the experience. In these interactions, pilgrims discover a hitherto unknown element of history, ironically including friendship and the brutality of warfare. All of these factors blend with personal backgrounds and provide distinctive visitor experiences. The thesis conducts a processual investigation of the significance of the Anzac tradition and cross-cultural interactions on Gallipoli pilgrimages, based on three years of research in Gallipoli, touring and attending commemoration events with Australian pilgrims. By examining the Anzac tradition's social roots, interactions, and emotions that occurred on the field during the Gallipoli pilgrimage, this study provides an ethnographic analysis of the processes through which new layers are added to imaginings and identity with global encounters. In conclusion, I contend that pilgrimage process has the capacity to alleviate the viewpoints of the different communitas involved in the global pilgrimage and fosters the acquisition of new ideas. Australians do not experience anxiety in the encounters here. Further, these people who witnessed the war here, leave with anti-war ideas.