İki ve üç boyutlu dinamik yapı-zemin etkileşimi problemlerinin sonlu ve sonsuz elemanlar kullanılarak analizi
Analysis of two and three dimensional dynamic soil-structure interaction problems using finite and infinite elements
- Tez No: 77091
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KIRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
oz DOKTORA TEZİ eki ve uç boyutlu dinamik yapi-zemin etkileşimi problemlerinin sonlu ve sonsuz elemanlar kullanılarak analizi Hüseyin Rızkullah YERLİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Erhan KDtAL Yü: 1998, Sayfa: 244 Jüri : Prof. Dr. Erhan KJRAL : Prof. Dr. Yalçın MENGİ : Prof. Dr. Doğan TURHAN : Prof. Dr. Orhan AKSOĞAN : Doç. Dr. A. Kamil TANRIKULU Bu çalışmada, iki ve üç boyutlu elastodinamik yapı-zemin etkileşimi problemleri için, sonlu elemanlar yöntemine dayanan bir model önerilmektedir. Bu yöntem ile, kaynağa yakın bölgeler sonlu elemanlar, sonsuza uzanan bölgeler ise birden fazla dalga tipini içerebilen sonsuz elemanlar kullanılarak analiz yapılmaktadır. Dıştan etkiyen yüklemenin, harmonik veya zamanla keyfi değişen yük olması durumları ayrı ayrı ele alınmaktadır. Keyfi yükleme durumunda, analiz Laplace dönüşüm uzayında yapılmakta ve uygun bir sayısal ters dönüşüm yöntemiyle zaman uzayına geçilmektedir. Yer hareketi etkisinde iki boyutlu problemler, yine sonlu ve sonsuz elemanlarla ele alınırken, üç boyutlu halde alt yapılara ayırma metodu kullanılmaktadır. Bu çalışmada hazırlanan bilgisayar programları ile çözülen örneklerin, analitik veya literatürde mevcut çözümlerle uyumlu oldukları gösterilmektedir. Anahtar kelimeler : 2 ve 3 boyutlu elastodinamik problemler, Direkt ve ters Laplace dönüşüm, Dinamik yapı-zemin etkileşimi, Sonlu eleman, Sonsuz eleman.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS ANALYSIS OF TWO AND THREE DIMENSIONAL DYNAMIC SOIL-STRUCTURE INTERACTION PROBLEMS USING FINITE AND INFINITE ELEMENTS Hüseyin Rızkullah YERLİ DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Erhan KIRAL Year: 1998, Pages: 244 Jury : Prof. Dr. Erhan KIRAL : Prof. Dr. Yalçın MENGİ : Prof. Dr. Doğan TURHAN : Prof. Dr. Orhan AKSO?AN : Assoc. Prof. Dr. A. Kamil TANRIKULU In this study, a model based on finite element method is proposed for the solution of two and three dimensional elastodynamic soil-structure interaction problems. By this method, problems are analyzed by discretizing the near field with finite elements and the far field extending to infinity with several multi-wave infinite elements. Harmonic or arbitrary transient loadings are considered separately. In the case of arbitrary transient loading, the formulation is performed in the Laplace transform domain, and the solution is then obtained in the time domain by an appropriate numerical inverse Laplace transform technique. In the case of ground motion, two dimensional problems are also considered directly by using finite and infinite elements, while three dimensional systems are analyzed by Substructure method. The results of several sample problems obtained by the programs prepared in this study are in good agreement with those available in the literature. Key Words : 2 and 3 dimensional elastodynamic problems, Direct and inverse Laplace transform, Dynamic soil-structure interaction, Finite Elements, Infinite Elements. VI