Akdeniz iklim koşullarında koruyucu bitki türü, tohumluk miktarı ve hasat zamanının çokyıllık suni mera karışımının ot verimi ve kalitesine etkileri
Effects of companion crop species, their sowing ratios and harvest times on hay yield and quality of a pasture mixture under Mediterranean climate conditions
- Tez No: 770916
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 634
Özet
Bu araştırma, Akdeniz iklimi koşullarında biryıllık koruyucu bitki türlerinin farklı tohumluk miktarı ve hasat zamanın çokyıllık suni mera karışımının ot verimi ve kalitesine etkilerini belirlemek amacıyla iki ayrı yılda ekilen iki ayrı deneme olarak yürütülmüştür. Denemeler, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Her iki denemenin birinci yıllarına göre, koruyucu bitkinin biçim zamanının ilerlemesi ve suni mera karışımının koruyucu bitki ile ekilmesi ot verimini arttırmıştır. Suni mera karışımının koruyucu bitki ile ekilmesi yabancı ot ve karışımda yer alan çokyıllık yembitkilerinin oranını düşürmüştür. Koruyucu bitkinin biçim zamanının geciktirilmesi yabancı ot ve domuz ayrığı oranı üzerinde önemli bir etki yaratmamasına rağmen, karışımda yer alan yonca, kamışsı yumak ve çokyıllık çim türlerinin verime katılma oranlarını önemli derecede düşürmüştür. Suni mera karışımı koruyucu bitki olarak arpa ve biryıllık çim ile birlikte ekildiğinde karışımın ot kalitesi düşmüştür. Her iki denemenin ikinci yıllarına göre, ot verimi ve ot kalitesi biçim zamanlarına bağlı olarak farklılık göstermemiştir. Ayrıca, koruyucu bitki biryıllık çimin %100 tohum oranında yer aldığı uygulamada ot verimi düşmüş ve yabancı ot oranı artmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as two separate trials established in two different years to determine the effects of different seed ratios and harvest times of different annual companion crop species on the hay yield and quality of a pasture mixture under Mediterranean climate conditions. The field trials were established in a randomized complete block with a split-plot arrangement in three replications. According to the first year of both trials, delaying the harvest time of the companion crops and the sowing pasture mixture with the companion crops increased the hay yield. Sowing pasture mixture with companion crop reduced the proportion of weeds and perennial forage plants in the dried biomass yield of the pasture. Although delaying the harvest time of the companion crop did not have a significant effect on the weed and orchard grass ratio, it significantly reduced the ratio of alfalfa, tall fescue and perennial ryegrass species in the biomass yield of the pasture. When the pasture mixture was sown with barley or annual ryegrass as a companion crop, decreased the hay quality of the pasture mixture. According to the second year results of both trials, hay yield and quality did not differ depending on the harvest time of the companion crop sown and harvested the previous year. In addition, the forage yield decreased and the weed rate increased in the application with the companion crop annual ryegrass at 100% sowing rate.