Şirket değerleme yöntemleri ve Borsa İstanbul'da kimyasal gübre sektöründe bir uygulama
Company valuation methods and an application on chemical fertilizer industry in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 770917
  2. Yazar: CEREN AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT TOLGA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Ticari bir işletmenin esaslı unsurları, esnaf faaliyetlerini aşmak, ticari işletmenin sürekliliğinin sağlaması, ticari işletmenin bağımsızlığının sağlanması ve ticari faaliyette bulunan herkes için en önemli faktör olan gelir sağlanabilmesidir. Fakat günümüz şartlarındaki değişimle beraber işletmelerin amaçları bakımından da değişiklikler görülmektedir. İşletmeler öncelikli hedeflerini piyasa değerlerini maksimum seviyeye çıkarmak olarak güncellemişlerdir. İşletme değerini maksimum seviyeye ulaştırmak temel başarı ölçüsü olarak kabul edilmiş ve bunu sağlayan işletmeler başarılı olarak değerlendirilmiştir (Küçükaraba, 2012:2). Küresel ekonomiler ve sermayelerin çok hareketli olduğu günümüzde, ekonomik gelişmelerle beraber şirket değerlemesinin de önemini artmaktadır. Şirketlerin varlıkları ve yarattığı değerler, ekonomik yaşamın oluşumunda ve gelişiminde çok önemli rol oynayan faktörlerdir. Kamu ya da özel sektörde faaliyette bulunan şirketlerin gerçek değerlerinin doğru bir şekilde belirlenebilmesinin ekonomik durumun gidişatıyla ilgili olarak önemli bir gösterge olduğu varsayılmaktadır. Bu çalışmada; Borsa İstanbul'da bulunan Kimyasal Gübre Sektöründe işlem görmekte olan şirketlerin üzerinde uygulama yapılarak, şirketin değeri hesaplanmıştır. Uygulama çalışmasında genel kabul görmüş değerleme yaklaşımlarından yararlanarak, aralarındaki farklılıklar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The essential elements of a commercial enterprise are to exceed the activities of tradesmen, to ensure the continuity of the commercial enterprise and also the independence of the commercial enterprise and to provide income, which is the most important factor for everyone engaged in commercial activity. However, with the change in today's conditions, changes are seen in terms of the objectives of the enterprises. Businesses have updated one of their primary goals as maximizing their market value. Maximizing the business value has been accepted as the basic success measure and businesses providing this are being evaluated as successful (Küçükaraba, 2012:2). In today's world, where global economies and capitals are very active, the importance of company valuation increases with economic developments.The assets of companies and the values they create are factors that play an important role in the formation and development of economic life. The accurate determination of the real values of companies operating in the public or private sector is assumed to be an important indicator regarding the course of the economic situation. In this study, the value of the companies was calculated by doing an applicationon the companies that are traded in the Chemical Fertilizer Sector in Borsa Istanbul. Moreover, the differences between them were revealed by making use of the generally accepted valuation approaches.