Alt ekstremitenin akut yumuşak doku travmasında uygulanan vakumun neden olduğu ağrıda TENS'in etkinliği
The effectiveness of TENS in the pain of vacuum applied in acute soft tissue trauma of the lower extremity
- Tez No: 770984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ERDEN YÜKSEKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
TENS'in Akut Yumuşak Doku Travmasında Uygulanan Vakum Ağrısına Etkisi Bu çalışma, alt ekstremitenin akut yumuşak doku travmasında uygulanan vakumun neden olduğu ağrıda TENS uygulamasının etkinliğini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırma, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Sağlık Uygulama Araştırma Merkezinin Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği'nde yapılmıştır. Araştırmada, 20 kontrol, 20 deney grubu olmak üzere toplam 40 hasta ile çalışılmıştır. Araştırmanın verileri Hasta Bilgi Formu ve VAC-Ağrı Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Deney grubu hastalarına araştırmacı tarafından, VAC takılmasından ve çıkarılmasından 1 saat önce 30 dakika süren konvansiyonel TENS uygulanmıştır. Kontrol grubu hastalarına TENS uygulanmamıştır. TENS uygulamasından önce ve sonra belirli zamanlarda her iki grubun ağrıları 'Sayısal Ağrı Ölçeği' ile değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Uygulanan bütün testlerde p0.05).
Özet (Çeviri)
The Effect of TENS on Vacuum-Induced Pain in Acute Soft Tissue Trauma This study was conducted in a randomized controlled manner to evaluate the effectiveness of TENS application in pain caused by vacuum applied in acute soft tissue trauma of the lower extremity. The research was carried out in the Plastic and Reconstructive Surgery Clinic of Çukurova University Balcalı Hospital Health Practice Research Center. In the study, a total of 40 patients were studied, 20 of which were in the control group and 20 in the experimental group. The data of the study were collected with the Patient Information Form and the VAC-Pain Evaluation Form. Conventional TENS lasting 30 minutes was applied to the experimental group patients 1 hour before VAC insertion and removal by the researcher. TENS was not applied to the control group patients. Before and after the TENS application, the pain of both groups was evaluated with the 'Numerical Pain Scale'. SPSS 23.0 package program was used in the statistical analysis of the data. In all tests applied, p0.05).