COVID 19 pandemisinde çalışan hemşirelerdeki çalışma ortamı algılarının bakım davranışları üzerine etkisi
COVID 19 effect of perceptions of working environment in working nurses on care behaviors in pandemic
- Tez No: 771005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN EDA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma Covid-19 pandemi döneminde hemşirelerin çalışma ortamı algılarının bakım davranışları üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yürütülmüştür. Araştırma Nisan - Mayıs 2021 tarihleri arasında İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Covid-19 pandemisinde görev alan 254 hemşire üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri“Sosyodemografik Özellikler Formu”,“Bakım Davranışları Ölçeği-24”ve“ Hemşirelerin Hemşirelik İş İndeksi – Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği”ile toplanmıştır. Covid-19 pandemisinde hemşirelerin BDÖ-24 puan ortalaması 5,23±0,67 ve Hİİ-HÇODÖ puan ortalaması 2,61±0,54 olarak bulunmuştur. Pandemi dönemi olmasına rağmen hemşirelerin çalışma ortamı algıları ve hemşirelik bakım davranışları yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study in order to determine the effect of nurses' perceptions of the working environment on their care behaviors during the Covid-19 pandemic period. The research was conducted on 254 nurses who took part in the Covid-19 pandemic at Istanbul Capa Medical Faculty Hospital between April - May 2021. The data of the study were collected with the“Sociodemographic Characteristics Form”,“Caring Behaviors Scale-24”and“Nurses' Nursing Work Index - Nursing Work Environment Evaluation Scale”. In the Covid-19 pandemic, the mean score of nurses' BDI-24 was 5.23±0.67, and the mean score of HI-HCARS was found to be 2.61±0.54. Despite the pandemic period, nurses' perceptions of the working environment and nursing care behaviors were found to be high.