Menopozal dönem kadınlarda terapötik dokunmanın uyku kalitesi ve yorgunluğa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of therapeutic touch on sleep quality and fatigue inmenopausal women
- Tez No: 771006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖZÜYEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma menopozal dönem kadınlarda terapötik dokunmanın uyku kalitesi ve yorgunluğa etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü deneysel nitelikte bu araştırma, 15 Aralık 2021-15 Mart 2022 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji Onkoloji polikliniğine başvuran menopozal dönemdeki 48 kadın ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Piper Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (PYÖ) ile toplanmıştır. Çalışmanın yürütülebilmesi için Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı, yazılı kurum izni ve katılımcılardan yazılı izin alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesi IBM SPSS V25 kullanılarak gerçekleştirilmiş, istatistik anlamlılıklar p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of therapeutic touch on sleep quality and fatigue in menopausal women. This randomized controlled experimental study was conducted with 48 menopausal women who applied to Izmir Tepecik Training and Research Hospital Gynecological Oncology outpatient clinic between 15 December 2021 and 15 March 2022. The data of the study were collected with Personal Information Form, Pittsburg Sleep Quality Index and Piper Fatigue Severity Scale. In order to conduct the study, the approval of the Clinical Research Ethics Committee, written institutional permission and written permission from the participants were obtained. Evaluation of the data was carried out using IBM SPSS V25, statistical significance was accepted at the p0.05).