Geleneğin aktarımı bağlamında İstanbul cemevlerindeki eğitim faaliyetleri üzerine bir inceleme
A study on education activities in Istanbul djemevis in the context of transfer of tradition
- Tez No: 771004
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
1960'lı yıllarda kırsal bölgelerden kentlere doğru başlayan göç dalgası çeşitli etnik inanışta olan grupların kentlerde bir araya gelmesinin, bir arada yaşamayı deneyimlemesinin önünü açmış, toplumsal yapıda değişikliklere neden olmuştur. Yoğun olarak kırsal bölgelerde yaşayan, kendine has inanç, ritüel ve geleneklere sahip olan ve kapalı bir toplum yapısı sergileyen Alevi toplumu da bu göç yolculuğuna katılmış, kentlerde hatırı sayılır derecede Alevi nüfusu toplanmaya başlamıştır. Bu durum zaman içerisinde Alevilerin kamusal alanlarda temsil edilme, gelenek ve ritüellerini devam ettirme ihtiyacını doğurmuş, dernek ve vakıflar aracılığıyla kurumsallaşan Aleviler cemevlerini kurmuştur. Çalışmada literatür taraması ve İstanbul'da yer alan altı cemevinde gerçekleştirilen mülakatlardan elde edilen verilerden yola çıkılarak cemevlerindeki eğitim faaliyetleri incelenmiştir. Geleneğin aktarılmasında rol üstlenen semah, bağlama, zâkirlik gibi kurslar üzerinde durularak bu kursların geleneğin aktarılmasında üstlendikleri rol ve mevcut durumda Alevi geleneğinin aktarılmasında karşılaşılan problemler, saha çalışmasından elde edilen veriler ışığında değerlendirilmiştir. En büyük sorunun genç kuşakların cemevlerine olan ilgisizliği olduğu görülmüştür. Geleneğin aileden ziyade daha kurumsal ve profesyonel bir zeminde olan bu eğitimler üzerinden aktarılmaya çalışılması, varılan önemli sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Migration wave that started from rural areas to cities in the 1960s paved the way for groups of various ethnic and religious beliefs to come together in cities, to experience living together, and caused changes in the social structure. The Alevi community, which mainly lives in rural areas, has its own beliefs, rituals and traditions and exhibits a closed society structure, also participated in this migration journey, and a considerable Alevi population began to gather in the cities. This situation led to the need for Alevis to be represented in public spaces and to continue their traditions and rituals over time, and Alevis, who were institutionalized through associations and foundations, established their djemevis. In this context, the educational activities in the djemevis were examined based on the data obtained from the literature review and the interviews conducted in six djemevis in Istanbul. In the study, courses such as semah, baglama and zakirlik, which play a role in the transmission of the tradition, were emphasized, and the role of these courses in the transmission of the tradition and the problems encountered in the transmission of the Alevi tradition in the current situation were evaluated in the light of the data obtained from the field study. In this direction, it has been seen that the biggest problem is the indifference of the younger generations to djemevis. It is among the important results that the tradition is tried to be transferred through these courses, which are on a more institutional and professional basis rather than family.