İmparatorluktan ulus-devlete Jön Türkler
Young Turks from empire to nation-state
- Tez No: 771062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM YAŞAR AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Türk ulusal tarihinde kendilerine önemli bir yer açan Jön Türklerin, ülkenin bütünlüğünün korunması çabası ve neticesinde ulaştıkları ulusal uygulamalar açıklanmaya çalışılmıştır. Modern devlet olabilme uğraşları yakın Türk tarihinin genel anlamda kimlerin katkılarıyla oluştuğu ve yaptıkları çalışmaların ne olduğu sorunsalı bu araştırmanın temel amacı olmuştur. Yerli ve yabancı kurum, kuruluşlarla ilişkileri araştırılarak bir sonuca ulaşmak ve Jön Türklerin ulusun geleceğinin imarını değerlendirmek çalışmanın hareket noktasını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, ıt has been tried to explain the efforts of the Young Turks who have an important place in Turkish national history to protect the integrity of the country and the national practices they have reached as a result. The efforts to become a Modern State are main purpose of this research as it is an issue of who has contributed to recent Turkish history and what work they have done. The main point of this study is to reach a conclusion by researching relations with local and foreign institutions or foundations and evaluate the public improvements of the future of the nation Young Turks.