From empire to nation-state: Filibeli Ali Fehmi (1871-1922) and Muvazene Newspaper
İmparatorluktan ulus devlete: Filibeli Ali Fehmi (1871-1922) ve Muvazene Gazetesi
  1. Tez No: 834433
  2. Yazar: ELİF SABAH TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN HAKKI ÖZTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk İnkılap Tarihi, History, Turkish Language and Literature, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, Bulgaristan Jön Türklerinden olan Filibeli Ali Fehmi'nin biyografisini ve Muvazene gazetesinin birinci yıl nüshalarını incelemektedir. Ali Fehmi'nin Jön Türk bağlantıları olduğu yönünde şüpheler doğunca Osmanlı hükümeti, Ali Fehmi'nin resmi görevine son vererek memleketi Filibe'ye dönmesine neden oldu ve Ali Fehmi burada 1897'de Muvazene'yi yayınlamaya başladı. 1877-1878 Rus-Osmanlı Savaşı'ndan sonra, Osmanlı İmparatorluğu'nun eski tebaası olan Bulgaristan'daki Müslümanlar, yeni kurulan Bulgaristan Prensliği'nin vatandaşı olmuştu. Balkan Müslümanları toplumlarının geleceğini yeniden tanımlamaya çalışırken özellikle de Müslüman entelektüeller kültür ve siyaset yoluyla durumlarının daha iyiye gideceğine inanıyordu. Ali Fehmi, bu hedeflere ulaşılmasına katkıda bulunan entelektüellerdendir. Bu tez, Ali Fehmi'nin yayınladığı Muvazene gazetesinin, Bulgaristan'daki Müslümanların ortak sorunları ve yolsuzluk meselelerini ele alarak okurlarıyla nasıl ilişki kurduğunu göstermektedir. Çalışma, aynı zamanda Ali Fehmi ve Muvazene gazetesinin Bulgaristan'da Jön Türk ideolojisinin yerleşmesinde oynadığı önemli rolü de göstermektedir. Ali Fehmi'ye tekil bir kimlik atfetmekten kaçınan bu tez, onun Jön Türkler, Bulgar hükümeti ve Osmanlı hükümeti tarafından nasıl farklı algılandığını ve böylece bu bağlamda nasıl çoğul ve belirsiz bir kimlik kazandığını incelemektedir. Ali Fehmi, Bulgaristan'daki özgürlükten yararlanarak gazetesini özgürce yayınlamış ve bu da Osmanlı hükümeti tarafından hafiyeler ve Bulgar Komiseri aracılığıyla gözetlenmesine yol açmıştır. Ali Fehmi ile Osmanlı hükümeti arasında artan gerginliğe ek olarak, 1905'te Bulgar hükümeti tarafından da sınır dışı edilmiştir. Daha sonra Paris, Cenevre, Mısır ve Afganistan'da bulunmuştur. Bu tez, Ali Fehmi'nin kendisini önce yerel, sonra küresel olarak Müslümanların ve Türklerin gelişip ilerlemelerine adadığının da altını çizmektedir. Bu araştırmada kullanılan başlıca kaynakların çoğu Osmanlı arşiv belgeleri ve Muvazene'nin birinci yıl nüshalarıdır. Bu tez, genel olarak Bulgaristan'daki Müslümanlar ve özellikle de Jön Türkler hakkındaki mevcut literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides the biography of Filibeli Ali Fehmi, a Young Turk from Bulgaria, and examines the first-year issues of his Muvazene newspaper. When suspicions arose about Ali Fehmi's connections to the Young Turks, the Ottoman government terminated his official duties, forcing him to return to his hometown of Filibe, where he began publishing Muvazene in 1897. After the Russo-Ottoman War (1877-1878), Muslims in Bulgaria, who were former subjects of the Ottoman Empire, had become citizens of the newly emerged Principality of Bulgaria. The Balkan Muslims sought to redefine the future of their community, and the Muslim intellectuals in particular believed that they could achieve a rejuvenation through culture and politics. Ali Fehmi was an active participant who contributed to achieving these goals. This thesis demonstrates how Ali Fehmi's Muvazene newspaper engaged with its readers by addressing common problems and publicizing issues of corruption. This study also shows the pivotal role played by Ali Fehmi and his Muvazene newspaper in the establishment of the Young Turk ideology in Bulgaria. Without attributing a single identity to Ali Fehmi, this thesis examines how Ali Fehmi was perceived differently by the Young Turks, the Bulgarian government, and the Ottoman government, thereby acquiring a plural and indefinite identity in this context. Ali Fehmi, taking advantage of the relative freedom in Bulgaria, published his newspaper, which led to his surveillance by the Ottoman government via spies and its commissioner in Bulgaria. As a result of the escalating tension between Ali Fehmi and the Ottoman government, he was deported by the Bulgarian government in 1905. Afterward, he resided in Paris, Geneva, Egypt, and Afghanistan. The work also emphasizes that Ali Fehmi dedicated himself to the advancement and progress of Muslims and Turks, first locally and then globally. Most of the primary sources used in this work are the Ottoman Archives and the first-year issues of Muvazene. This thesis aims to contribute to the existing literature on the Muslims in Bulgaria in general and the Young Turks in particular.