Evden çalışanlarda iş-ev etkileşiminin akıl sağlığı üzerine etkisi
The effect of work-home interference at working from home on mental health
  1. Tez No: 771154
  2. Yazar: BUKET YILDIRIM ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL DEMİRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Yaygınlaşan evden çalışma modelleri işyerlerini ve çalışanları birçok açıdan olumlu etkilemekle beraber bazı soru işaretlerini de yanında getirmektedir: çalışanın sosyal desteği nasıl etkilenir? İş ile evin sınırları belirginsizleşir mi? İş-ev etkileşimi nasıl etkilenir? Bu çalışmanın amacı evden çalışmanın iş-ev çatışması ve iş-ev çatışması üzerinden akıl sağlığına etkisini incelemektir. Yöntem: Bu kesitsel bir çalışmadır. Ekim 2021- Şubat 2022 tarihleri arasında kartopu örneklem yöntemi ile Google Forms aracılığıyla veri toplanmıştır. Türkiye'de özelde farklı sektörlerde çalışan 152 masa başı çalışana ulaşılmıştır. Kamuda çalışanlar, masa başı çalışmayan ve çalıştığı işyerinde altı aydan kısa süredir çalışanlar çalışmaya alınmamıştır. Bulgular: İş-ev çatışması artıkça anksiyöz duygu durumu (OR: 1.03, % 95 CI: 1.01-1.05) ve depresif duygu durumu artmaktadır (OR: 1.04, % 95 CI: 1.02-1.06).
Özet (Çeviri)
Objective: While working from home has many positive effects on employers and employees, it also raises some questions marks: How does working from home influence the social support of employees? Do the boundaries of work and home become blurred? How is work-home interference affected? The purpose of this study is to investigate to the effect of working from home on work-home conflict and the influence of this on mental health. Methods: The study was designed as a cross-sectional study. Data was collected with Google Forms between October 2021 and February 2022. Public sector employees, blue-collar workers, and those who work at their workplace for less than six months were not included in the study. Results: The work-home conflict was significantly and positively associated with depression (OR: 1.04, 95% CI: 1.02-1.06) and anxiety symptoms (OR: 1.03, 95% CI: 1.01-1.05).