Tip 2 diyabetli hastaların akıllı telefon uygulamasını kullanarak evde kan glukoz takibi yapmalarının HbA1c'ye etkisinin saptanması
Determining the effect of home blood glucose monitoring on HbA1c in patients with type 2 diabetes using smartphone application
  1. Tez No: 771153
  2. Yazar: İSMAİL CEBECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN MEVSİM, DOÇ. DR. MAKBULE NESLİŞAH TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Tip 2 diyabetli hastaların akıllı telefon uygulaması kullanarak evde kan glukozu takibi yapmalarının HbA1c seviyesine etkisini saptamaktır. Yöntem: Bu araştırma, diyabet hastaları üzerinde yürütülen randomize kontrollü bir müdahale çalışmasıdır. Birincil sonuç çıktı olarak HbA1c düzeyi kullanılmıştır. Araştırmanın yürütüldüğü birimlere kayıtlı 18 yaş üstü diyabet hastaları, dahil edilme ve hariç bırakılma kriterleri açısından değerlendirilmiş, uygun ve gönüllü hastalar randomizasyona alınmıştır. Hastalar kontrol ve müdahale grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Müdahale grubunun akıllı telefonlarına 1B4T adlı mobil uygulama yüklenerek evde kan glukozu ölçümü yapmaları ve uygulamaya kaydetmeleri istenmiştir. Kontrol grubuna ise Aile Hekimliği Anabilim Dalının diyabet hastalarında rutin uyguladığı düzenli kan glukozu takibi, ilaç uyumu ve yaşam tarzı değişikliğinin önemini vurgulayan kısa bilgilendirme araştırmayı yürüten hekim tarafından yapılmıştır. Her iki gruptaki hastalar ile başlangıç ve üçüncü ayda yüz yüze görüşme yapılmıştır. Başlangıçta katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve antropometrik ofis ölçümleri yapılmıştır. Başlangıçta ve üçüncü ayda yapılan görüşmelerde hastalardan kan alınıp HbA1c ve açlık kan glukozu değerleri ölçülmüş ayrıca 'Diyabet Özyönetim Ölçeği', 'Türkçe Modifiye Morisky Ölçeği' ve 'Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği' uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS (24.0) programında değerlendirilmiştir.İstatistik analizlerde tanımlayıcı analizler ve bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan 99 katılımcının 50'si müdahale grubunda, 49'u kontrol grubundadır. Çalışmamız başında iki grup arasında sosyodemografik özellikler ve diyabet özellikleri açısından fark saptanmamıştır. Çalışmamızda müdahale sonrası yapılan her iki grupta HbA1c değerlerinde düşme, 'Diyabet Özyönetim Ölçeği' ve 'Türkçe Modifiye Morisky Ölçeği' puanlarında yükselme saptanmasına rağmen gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Müdahale grubunda uygulamayı etkin kullanan 22 kişinin sonuçları incelendiğinde ise 3. Ay sonunda kontrol grubuna (n=49) göre HbA1c değerlerinde anlamlı düşme ve özyönetim puanlarında anlamlı yükselme saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda kan glukozu takibinin yapılması amacıyla yeni geliştirilmiş bir mobil uygulama kullanılmıştır. Tip 2 diyabeti olan hastalar evde kan glukoz takibini akıllı saat uygulamasıyla düzenli takip ettiklerinde HbA1c ve açlık kan glukozu değerlerinde anlamlı düşme, diyabet özyönetimi puanlarında anlamlı yükselme sağladığı saptanmıştır. Teknoloji tabanlı evde kan glukozu takibi uygulamalarının kullanılması diyabet hastalığının kontrolunda etkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of HbA1c levels of patients with Type 2 diabetes who use a smartphone application to monitor their blood glucose at home. Method: This research is a randomized controlled intervention study conducted on diabetes patients. Diabetes patients over the age of 18 registered in the units where the study was conducted were evaluated in terms of inclusion and exclusion criteria, and eligible and volunteer patients were included in randomization. The patients were divided into control and intervention groups. The mobile application called 1B4T was installed on the smartphones of the intervention group, and they were asked to measure blood glucose at home and save it in the application. The control group was given a brief briefing, emphasizing the importance of regular blood glucose monitoring, medication adherence and lifestyle changes, which the Department of Family Medicine routinely applies to diabetic patients. In the study, the technique was carried out by a single physician. The same physician interviewed the control and intervention groups. Face-to-face interviews were conducted with patients in both groups at baseline and at the third month. At the beginning, sociodemographic characteristics and anthropometric office measurements of the participants were made. At the beginning and at the third month, blood was taken from the patients and HbA1c and fasting blood glucose values were measured, and the 'Diabetes Self-Management Scale', the 'Turkish Modified Morisky Scale' and the 'World Health Organization Quality of Life Scale' were applied. Research data were evaluated in SPSS (24.0) program. Results: Of the 99 participants participating in the study, 50 were in the intervention group and 49 were in the control group. At the beginning of our study, no difference was found between the two groups in terms of sociodemographic characteristics and diabetes characteristics. In our study, although a decrease in HbA1c values and an increase in the scores of the 'Diabetes Self- Management Scale' and 'Turkish Modified Morisky Scale' were found in both groups after the xii intervention, no statistically significant difference was found between the groups. When the results of 22 people who used the application effectively in the intervention group were examined, a significant decrease in HbA1c values and a significant increase in self-management scores were found at the end of the 3rd month compared to the control group (n=49). Conclution: In our study, a newly developed mobile application was used to monitor blood glucose. When patients with type 2 diabetes regularly followed their blood glucose monitoring at home with a smart watch application, it was found that there was a significant decrease in HbA1c and fasting blood glucose values, and a significant increase in diabetes self-management scores. The use of technology-based home blood glucose monitoring applications is effective in controlling diabetes.