Çocukluk çağı travmasının psikolojik iyi oluş ile ilişkisinde duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
The mediator role of emotion regulation difficulty in the relationship of childhood trauma with psychological well-being
- Tez No: 771159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME ŞENAY GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çocukluk çağı travmaları insanlık tarihi boyunca tüm dünyada ortaya çıkmış, ancak son 20 yılda iletişimin artmasıyla birlikte çoğalan ve fark edilen bir olgu haline gelmiştir. Bu yüzden çocukluk çağı travmalarının etkilediği ve etkilendiği değişkenlerin anlaşılması, çözümü için atılacak en önemli adımlardan birisidir. Bu araştırmada çocukluk çağı travmalarının psikolojik iyi oluş ile ilişkisinde duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubuna canlı yayın platformu üzerinden Google formlar aracılığı ile ulaşılmıştır. 705 katılımcıdan alınan veriler analizlere dahil edilmiştir. Çocukluk çağı travmatik yaşantı düzeyleri, psikolojik iyi oluş hali düzeyleri ve duygu düzenleme güçlüğü düzeylerinin aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Childhood traumas have emerged all over the world throughout human history, but have become a phenomenon that has increased and been noticed with the increase in communication in the last 20 years. Therefore, understanding the variables affected and affected by childhood traumas is one of the most important steps to be taken for its solution. For this reason, the mediating role of difficulty in emotion regulation in the relationship between childhood traumas and psychological well-being was examined. The sample group of the research was reached via Google forms on the live broadcast platform. Data from 705 participants were included in the analyses. Correlation analysis was performed to examine the relationship between childhood traumatic experience levels, psychological well-being levels, and difficulty in emotion regulation levels.