Sinemada su arketipinin kullanımı: 2000 sonrası Japon korku sineması örneği
The use of 'water' archetype in cinema: The case of Japanese horror cinema after year 2000
- Tez No: 771183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAN TÜYSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünyada yaşamın devam edebilmesi için birincil elementlerden olan suyun hayati önemi, onun mitoloji, din, edebiyat, psikoloji ve sinema gibi daha birçok alanda temsil olanağı bulmasına sebep olmuştur. Psikoloji disiplininin etkin isimlerinden Carl Gustav Jung'un kolektif hafızanın ürünü olarak belirttiği arketipleri, sinemada karakterin yolculuğuna uyarlanmış bu doğrultuda arketip kavramı hem iyi hem de kötü olabilecek durumların ifadesinde kullanılmıştır. Tür sınıflandırmasıyla birlikte ortaya çıkan ve en popüler türlerden biri olan korku sineması, gerilim ve dehşet atmosferi oluşturmak için kolektif hafızadaki arketiplerden sık sık yararlanmıştır. Bu çerçevede tezin amacı, sinemada su arketipinin kullanımını, kendine ait kolektif belleği kullanma özelliğine sahip Japon korku sineması üzerinden incelemektir. Öncelikle Carl Gustav Jung'un arketip kavramı üzerinde durulmuş ardından su arketipinin, mitoloji, din ve sinemada ne şekilde temsil edildiği irdelenmiştir. Kültür ve inanışlarını sinemaya eklemleyerek korku türünü kendine özgü şekilde yorumlayan Japon korku sinemasının üç örnek filmi, içerik analizi yöntemiyle incelenmiş, söz konusu filmlerde su arketipinin yıkıcı ve tehdit edici özelliklerinin yanı sıra ölüme kaynaklık eden mekân olma yönü araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The vital importance of water, which is one of the primary elements for the continuation of life in the world, has caused it to be represented in many fields such as mythology, religion, literature, psychology and cinema. The archetypes, which Carl Gustav Jung, one of the active names of the psychology discipline, stated as the product of collective memory, were adapted to the journey of the character in the cinema, and the concept of archetype was used in the expression of both good and bad situations. Horror cinema, which emerged with the genre classification and is one of the most popular genres, has often benefited from archetypes in the collective memory to create an atmosphere of tension and horror. In this context, the aim of the thesis is to examine the use of the water archetype in cinema through Japanese horror cinema, which has the feature of using its own collective memory. First of all, Carl Gustav Jung's concept of archetype was emphasized, then how the water archetype was represented in mythology, religion and cinema was examined. Three sample films of Japanese horror cinema, which interpret the horror genre in a unique way by adding their culture and beliefs to the cinema, were examined by content analysis method, and the destructive and threatening features of the water archetype in these films, as well as the direction of being a source of death, were investigated.