Changing Pleasures of Spectatorship: Early and Silent Cinema in Istanbul
Seyirciliğin değişen hazları: İstanbul'da erken ve sessiz sinema
- Tez No: 771184
- Danışmanlar: PROF. DR. GRAHAM PETRIE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of St. Andrews
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu tez, Türkiye modernliği ile seyircilik kültürü arasındaki ilişkiyi 19. yüzyıl sonlarında İstanbul'da erken ve sessiz sinemanın dönemin seyircilik alışkanlıkları bağlamında inceleyerek erken dönem sinemanın henüz araştırılmamış bir kısmına odaklanıyor. Bu projenin amacı, 1890'lar ile 1930'lar arasında sinemadan önceki temaşa sanatları, sinematografın icadı ve sessiz sinema ile radikal bir kültürel dönüşümün yaşandığı bir dönemde İstanbul'da seyircilik alışkanlıklarının evrimini göstermektir. Bu amaçla erken sinema tarihi, Osmanlı tarihi ve modernlik üzerine revizyonist araştırmalardan faydalanır. Bu doğrultuda gazeteler, romanlar, anılar ve konsolosluk ticari kayıtları birincil kaynakları oluşturur. İstanbul'da seyirciliğin dönüşümü öncelikle on dokuzuncu yüzyılın sonlarında mekanik imgelerin küresel akışının yarattığı bir kopuşla deneyimlenmiştir. Sinematograf, gölge oyunu, meddah, orta oyunu gibi yerli ve diyaroma, panorama ve büyülü fener gibi daha küresel temaşa sanatlarını seyretmeye alışkın ve farklı etnik gruplardan oluşan seyirciler tarafından beğenildi. İlk başta sinematograf gösterimleri belirli bir düzene bağlı olmada diğer gösterim programlarının bir parçası şeklinde yer aldı. Erken sinemanın ulus-aşırı etkisi her ne kadar aparatın teknolojisine karşı eleştirel olsa da merak odaklı bir seyirci kitlesini cezbetti. Birinci Dünya Savaşı ve milli mücadele ruhu özellikle İtalyan melodramları başta olmak üzere popüler Avrupa filmlerinin alımlanmasında rol oynadı. Savaşın sona ermesi Osmanlı İmparatorluğu'nun da çöküşüne neden oldu. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra ise sinema ulus devlet inşasının hizmetinde bir araç olarak görülmeye başlandı.
Özet (Çeviri)
This project explores a curious facet of early cinema that has not been studied as yet: the relationship between Turkish modernity and the culture of spectatorship within the context of the late nineteenth century's viewing habits along with the era of early and silent cinema in Istanbul. The aim of this project is to examine the evolution of viewing habits in Istanbul at a particular period in which a radical cultural transformation was experienced, namely from the 1890s to the 1930s, when the late Ottoman era with its pre-cinematic shows, the cinematograph, and silent films led to the early Turkish Republic and the end of silent cinema. In order to cover the shift in the reception of early cinema, this study makes use of revisionist works on early cinema and on modernity in Ottoman history. To this end, newspapers, novels, memoirs and consular trade records that formed the majority of the primary sources of this project are analyzed. The transformation of Istanbulite spectatorship was initially experienced through a rupture in the late nineteenth century created by the global flow of mechanical images. The cinematograph was viewed by a multiethnic public that was accustomed to seeing both traditional and other more widely recognized pre-cinematic shows such as the shadow play, public storytelling, dioramas, panoramas and magic lanterns. At first the early cinematograph displays were haphazard and parts of other shows. Yet, the international influence of the early cinema attracted a curiosity-driven public even if the same public was critical of the imperfect technology of the apparatus. With the outbreak of World War I, nationalist resistance played a role in the reception of popular European films, particularly Italian melodramas. The end of the war caused the demise of the Ottoman Empire and the foundation of the Turkish Republic, after which, cinema started to be seen as an educational tool in the service of nation-building. ii DECLARATIONS I, Canan Balan, hereby certify that this thesis, which is approximately 85, 000 words in length, has been written by me, that it is the record of