Kamu yönetiminde ayrımcılığın önlenmesi açısından Kamu Denetçiliği Kurumunun rolü
The role of the Turkish Ombudsman institution in terms of preventing discrimination in public administration
- Tez No: 771190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE BİRİCİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ayrımcılık, Türkiye için yeni bir kavramdır. Ancak bu kavramla çok yakından ilişkili olan eşitlik kavramının kökeni çok daha eskiye dayanmaktadır. Birçok düşünür eşitlik kavramını farklı yönleriyle ele alırken, bu kavram günümüzde de güncelliğini korumaktadır. Diğer yandan ayrımcılık, zıtlıklar üzerinden tanımlanan diğer kavramlar gibi, eşitlik kavramı üzerinden tanımlanmaktadır. İnsanlar, doğal olarak, kamu yönetiminden hiçbir ayrımcı muamele görmemeyi yani eşitlik ilkesinin uygulanmasını talep etmektedir. Ancak durum her zaman böyle olmamakta kamu yönetimiyle birey arasında sorunlar çıkabilmektedir. Bu tip durumların çözülmesi ve bir daha yaşanmaması amacıyla;“İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu”,“Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu”gibi mekanizmalar oluşturulmuştur. Oluşturulan bu mekanizmaların biri de ombudsmanlık kurumudur. Ombudsmanlık İsveç'te orta çıkmış daha sonra dünyaya yayılmıştır. Söz konusu kurumun ülkemizdeki yansıması Kamu Denetçiliği Kurumudur. Çalışma kapsamında öncelikle eşitlik ve ayrımcılık kavramları ele alınmıştır. Sonraki bölümde ombudsmanlık kurumu ve Türkiye'deki Kamu Denetçiliği Kurumu incelenmiştir. Son bölümde ise Kamu Denetçiliği Kurumunun kararları ayrımcılığın önlenmesi bağlamında değerlendirilmiştir. Değerlendirilme yapılırken öncelikle Kamu Denetçiliği Kurumu kararları belli başlı ayrımcılık türlerine göre ayrılmıştır. Daha sonra kurumun kararlarının ayrımcılığın önlenmesi bağlamında katkısı incelenmiştir. Elde edilen veriler ile çalışmanın sınırlılıkları birlikte değerlendirildiğinde, Kamu Denetçiliği Kurumunun ayrımcılığın önlenmesi noktasında faydalı bir kurum olduğu düşünülmüştür. Ayrıca eşitlik ilkesinin korunması ve ayrımcılığın önlenmesine yönelik özel amaçlı bir ombudsmanın kurulması da önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Discrimination is a new concept for Turkey. However, the origin of the concept of equality, which is very closely related to this concept, goes back much further. While many thinkers deal with the concept of equality from different aspects, this concept is still up-to-date today. On the other hand, discrimination is defined through the concept of equality, like other concepts defined through contrasts. People naturally demand that no discriminatory treatment from the public administration, that is, the implementation of the principle of equality. However, this is not always the case, and problems may arise between the public administration and the individual. In order to solve such situations and prevent them from happening again; Mechanisms such as“Human Rights Investigation Commission”and“Human Rights and Equality Institution of Turkey”have been established. One of these mechanisms is the ombudsman institution. The Ombudsman emerged in Sweden and later spread to the world. The reflection of the said institution in our country is the Turkish Ombudsman Institution. Within the scope of the study, primarily the concepts of equality and discrimination were discussed. In the next section, the ombudsman institution and the Ombudsman Institution in Turkey are examined. In the last part, the decisions of the Turkish Ombudsman Institution are evaluated in the context of preventing discrimination. While making the evaluation, first of all, the decisions of the Turkish Ombudsman Institution were separated according to certain types of discrimination. Then, the contribution of the institution's decisions in the context of preventing discrimination was examined. When the data obtained and the limitations of the study are evaluated together, it is thought that the Turkish Ombudsman Institution is a useful institution in preventing discrimination. It has also been proposed to establish a special-purpose ombudsman to protect the principle of equality and prevent discrimination