Mastektomi sonrası lenfödem gelişen ön kolda kemik kaybının incelenmesi
Investigation of forearm bone loss developing lymphedema after mastectomy
  1. Tez No: 771196
  2. Yazar: BÜŞRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA UZKESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mastektomi Sonrası Lenfödem Gelişen Ön Kolda Kemik Kaybının İncelenmesi Amaç: Meme kanserine bağlı mastektomi sonrası lenfödem gelişen hastalarda etkilenen kolda lokal kemik kaybının incelemeyi ve kemik döngüsü belirteçlerinin de düzeyleri değerlendirilerek lenfödemin diğer osteoporoz sebeplerinden bağımsız olarak kemik metabolizması üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlıyoruz. Yöntem: Meme kanseri cerrahisi sonrası tek taraflı lenfödemi olan 44 hasta (grup 1) ve lenfödem olmayan 42 hasta (grup 2) değerlendirildi. KMY ölçümü lomber omurgada, femur boynunda ve her iki taraf distal ön kolda çift enerjili x-ışını absorpsiyometrisi (DXA) ile yapıldı. Tıbbi Biyokimya bölümünce serum prokollajen tip I N-terminal peptidi(PINP), osteokalsin(OC), Tip I kollojenin  bağlı C-telopeptidi (-CTX) düzeylerine bakıldı. Hastane kayıtlarından diğer rutin kan tetkikleri kaydedildi. Bulgular: Grup 1 de lenfödemli taraf T ve Z skorları etkilenmeyen taraftan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşükken(p0,05). Her iki grup arasında etkilenen kol KMY, T ve Z skorları açısından anlamlı fark yoktu(p=0,823, p=0,178, p=0,102). Femur boynu skorları açısından da gruplar arasında anlamlı fark yoktu(p>0,05). Etkilenen ön kol t skoru ile yaş, kanser süresi ve ameliyat zamanı arasında negatif yönlü zayıf-orta korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Investigation of Forearm Bone Loss Developing Lymphedema After Mastectomy Objektive: We aim to examine the local bone loss in the affected arm in patients who develop lymphedema after mastectomy due to breast cancer and to investigate the effects of lymphedema on bone metabolism independent of other osteoporosis causes by evaluating the levels of bone turnover markers. Method: After breast cancer surgery, 44 patients with unilateral lymphedema (group 1) and 42 patients without lymphedema (group 2) were evaluated. BMD was measured by dual energy x-ray absorptiometry (DXA) in the lumbar spine, femoral neck, and both sides of the distal forearm. Serum procollagen type I N-terminal peptide (PINP), osteocalcin (OC), -linked C-telopeptide (-CTX) levels of Type I collagen were measured by the Department of Medical Biochemistry. Other routine blood tests were recorded from hospital records. Finfings: In Group 1, T and Z scores of the lymphedema side were statistically significantly lower than the unaffected side (p0.05). There was no significant difference between the two groups in terms of BMD, T and Z scores of the affected arm (p=0.823, p=0.178, p=0.102). There was no significant difference between the groups in terms of femoral neck scores (p>0.05). A negative weak-moderate correlation was found between the affected forearm t score and age, cancer duration, and surgery time.