Meme kanserinde neoadjuvan tedavi sonrası aksilla yönetiminde ındosiyanın yeşili ile aksiller reverse mapping ile lenfatik drenajın değerlendirilmesinin ameliyat sonuçları ve komplikasyonlar üzerine etkisi
The effect of evaluation of lymphatic drainage with indocyanine green and axillary reverse mapping on surgical outcomes and complications in axilla management after neoadjuvant treatment in breast cancer
- Tez No: 817470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN BALBALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Lokal ireli evre meme kanseri nedeni ile neoadjuvan sistemik kemoterapi tedavisi gören hastalarda en önemli konu koltukaltı cerrahisi için aksiller evreleme yapılmasıdır. Sentinel Lenf nodu biopsi (SLNB) prosedürü seçilmiş hasta gruplarında yani nod negatif hastalar için primer tercihdir. NST sonrasında hem nod negatif hem de hedefe yönelik aksiller diseksiyon yapılmış nod pozitif hastalarda sentinal lenf düğüm haritalaması için dual ajan (radyokolloid ve mavi boya), ipsilateral üst ektremiteden gelen lenfatik drenaji belirlemek için indosiyanin yeşili (İCG) kullanarak, ARM düğümünde çapraz geçiş oranı ve metastatik tutulum belirlenerek postoperativ takip sürecinde hastalarda gelişen lenfödem ile ilişkisi retrospektif olarak incelemek amaçlandı. Gereç Ve Yöntem: Çalışmamamızda nisan 2022 ile mart 2023 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde meme kanseri nedeni ile meme koruyucu cerrahi, modifiye radikal mastektomi ve ya onkoplastik, aksiller (NST sonrası nod pozitif hastalarda hedefe yönelik aksiller diseksion ve ya nod negatif hastalarda sentinal lenf nodu biopsisi) cerrahi prosedürü geçirmiş hastalarda operasyon sırasında ARM prosedürü uygulanması ve postoperativ dönemde kol morbiditesi açısından retrospektif olarak incelendi. Dahil edilme kriterlerine uyan ardışık 63 hastanın verilerini, hastanemizin veri tabanı kullanılarak incelendi. ARM prosedürü dışından lenfödem için önemli olan diğer risk faktörleri açısından da incelendi. Bulgular: Çalışma kriterlerimize uyan toplam 63 hasta içinde %14,3 oranında 1 yıl içerisinde medikal tedavi ile (fizyoterapi) ile düzelen hafif lenfödem gelişti. 63 hastanın 55'inde (%87,3) intraoperatif olarak tanımlanan en az 1 sıcak veya mavi SLN vardı. Bunlardan 39 (%61,9) olguda sıcak SLN, 26 (%41,2) olguda sıcak ve mavi, 9 (%14,2) olguda sıcak/mavi/floresan, 5 (%7,93) olguda mavi/floresan, 7 (%11,11) olguda SLN mevcuttu. sıcak/flüoresan vardı ve 8'sinde (%12,69) sadece kırpılmış düğümler vardı.
Özet (Çeviri)
Aim: The most important issue in patients receiving neoadjuvant systemic chemotherapy for locally advanced stage breast cancer is axillary staging for axillary surgery. The sentinel lymph node biopsy (SLNB) procedure is the primary choice for selected patient groups, namely for node-negative patients. Using dual agent (radiocolloid and blue dye) for sentinal lymph node mapping in both node-negative and node-positive patients with targeted axillary dissection after NST, indocyanine green (ICG) to determine lymphatic drainage from the ipsilateral upper extremity, crossover rate at the ARM node and By determining metastatic involvement, it was aimed to retrospectively examine the relationship with lymphedema developing in patients during the postoperative follow-up period. Materials And Methods: In our study, between April 2022 and March 2023, breast-conserving surgery for breast cancer, modified radical mastectomy or targeted axillary dissection in oncoplastic, axillary (node-positive patients after NST) in Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine General Surgery Clinic or sentinal lymph node biopsy in node-negative patients) were retrospectively analyzed in terms of intraoperative ARM procedure in patients who had undergone the surgical procedure and arm morbidity in the postoperative period. The data of 63 consecutive patients who met the inclusion criteria were analyzed using our hospital database. Other important risk factors for lymphedema outside the ARM procedure were also examined. Results: Mild lymphedema, which resolved with medical treatment (physiotherapy) within 1 year, developed in 14.3% of a total of 63 patients who met our study criteria. 55 of 63 patients (87.3%) had at least 1 warm or blue SLN identified intraoperatively. Of these, hot SLN in 39 (61.9%) cases, hot and blue in 26 (41.2%) cases, warm/blue/fluorescent in 9 (14.2%) cases, blue/fluorescent in 5 (7.93%) cases, SLN was present in 7 (11.11%) cases. There were warm/fluorescent and 8 (12.69%) had only clipped nodes.