Nüzûl-sîret bağlamında Hz. Zekeriyya kıssası
In the context of nüzûl-sîret, Hz. the kiss of Zekeriyya
- Tez No: 771232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hz. Zekeriyya kıssasının nüzûl-sîret bağlamında değerlendirilmesi yapılan bu çalışmada“Kıssa”kelimesinin ıstılahî ve lügavî anlamlarından, Kur'an'da kıssaların anlatılma gayeleri, kıssaların tekrar edilmesinin hikmetleri ve bunun insan hayatındaki yeri ve önemiyle ilgili bilgiler verilmiştir. Hz. Zekeriyya kıssasının nüzûl-sîret bağlamında değerlendirilmesi yapılmıştır. Onunla ilgili olarak Kur'an'da geçen âyetler, bu âyetlerin nazil oldukları dış bağlam dikkate alınarak bu ayetlere getirilen yorumlar değerlendirilmiştir. Hz. Zekeriyya'nın kişiliği, aile hayatı, Hz. Meryem ve Yahudilerle olan ilişkisi ve dönemin sosyal yapısından bahsedilmiştir. Bununla beraber ilgili âyetlerin nüzûl sırası esas alınarak, Hz. Zekeriyya kıssasının indiği dönemde Mekke ve Medine'de sosyal yapının nasıl olduğundan, Hz. Peygamber'in (s.a.s) bulunduğu ortamın sosyal yapısı, Hz. Peygamber'in ve sahabelerin Hz. Zekeriyya kıssasını nasıl anladığı ve günümüz sosyal yapı ile insan düşüncesinin bu kıssadan hissesi hakkında değerlendirmeler ele alınmıştır. Bu noktada Hz. Peygamber ve ilk Müslümanların bu kıssa ile alakalı olan âyetleri nasıl yorumladıkları, hayatlarında buna benzer olayların varlığından ve nasıl karşılandığından bahsedilmiştir. Hz. Zekeriyya ve ailesi arasında geçen hâdiseler nüzûl-sîret ilişkisi içerisinde değerlendirilmeye çalışılmış ve Hz. Peygamber'in, ailesiyle, ashabıyla ve o dönemde kendisine inanmayan kesim ile arasındaki ilişki çerçevesinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The evaluation of the story of Hz. Zechariah in the context of Revelation-biography in this study, information about the islamic and dictionary meanings of the word“stories”, the purposes of narrating stories in the Qur'an, the wisdom of repeating stories, and the place and importance of this in human life are given. The story of Hz. Zechariah has been evaluated in the context of revelation-biography. The verses mentioned in the Qur'an about him and the interpretations brought to these verses have been evaluated by taking into account the external context in which these verses were revealed. Hz. Zechariah's personality, family life, Prophet. His relationship with Mary and the Jews and the social structure of the period were mentioned. However, based on the order in which the relevant verses are written, Hz. Zechariah (as). How was the social structure in Mecca and Medina at the time when the story of Zechariah came down, The Prophet (s.a.s) the social structure of the environment in which it is located, The Prophet and his companions. The evaluations about how he understood the story of Zechariah and the current social structure and the share of human thought in this story are discussed. At this point, the Prophet. It is mentioned how the Prophet and the first Muslims interpreted the verses related to this parable, the existence of similar events in their lives and how they were welcomed. The events that took place between Hz. Zechariah and his family were tried to be evaluated within the“revelation-biography”relationship and Hz. Evaluations were made within the framework of the relationship between the Prophet, his family, companions and the people who did not believe in him at that time.