Türk avcılarının özel avlak işletmeciliğine bakışı
Turkish hunters' perspective on private hunting managementdepartment of animal science
- Tez No: 771233
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KIRIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, Türk avcılarının özel avlak işletmeciliğine bakışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için avcıların cevaplayabileceği 32 soru hazırlanmıştır. Anket, avcılara avcı dernekleri, DKMPGM İl Müdürlükleri ve internet yoluyla ulaştırılarak 149 avcının ankete katılımı sağlanmıştır. Avcılara, profil belirleme soruları haricinde,“kesinlikle katılıyorum, katılıyorum, fikrim yok, katılmıyorum ve kesinlikle katılmıyorum”şeklinde cevaplayacakları sorular sorulmuştur. Ankete katılan avcıların % 85, 2'si daha önce özel bir avlakta deneyim yaşamadığını belirtmiştir. Ancak deneklerin %63,7'si özel avlak işletmeciliği konusunda fikrim yok, katılmıyorum ve kesinlikle katılmıyorum cevabı vermişlerdir. Ankete katılan avcıların illerinde özel avlak işletmesi istemedikleri (%63.1) ve özel avlak işletmeciliğine karşı oldukları (%61,8) belirlenmiştir. Avlak işletmelerinin kurulacaksa avcı dernekleri tarafından kurulmalıdır önermesine %38,2'si katılmış, %45'i katılmamıştır. Avlak işletmelerinin kurulması diğer devlet avlaklarının kapatılmasına neden olur düşüncesini %48,4 oranında destek bulmuştur. Bu araştırma sonucunda, avcıların avlak işletmeciliği hakkında deneyimleri olmamalarına rağmen özel avlaklara ön yargılı olarak olumsuz düşüncelere sahip oldukları tespit edilmiştir. Dolayısıyla özel avlaklar konusunda avcılarımızın bilgisi olacak şekilde tanıtıcı ve eğitici şekilde reklamların yapılmasının özel avlakların yaygınlaşması ve tercih edilmesini artırabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the perspectives of Turkish hunters on private hunting management. For this purpose, 32 questions that hunters can answer have been prepared. The survey was delivered to the hunters via hunter associations, DKMPGM Provincial Directorates and the internet, and 149 hunters participated in the survey. Hunters were asked questions that they would answer as“strongly agree, agree, have no idea, disagree and strongly disagree”, apart from profiling questions. 85.2% of the surveyed hunters stated that they had no previous experience in a private hunting ground. However, 63.7% of the subjects gave the answer that they have no idea about private hunting grounds, I do not agree and I strongly disagree. It was determined that the hunters who participated in the survey did not want to operate private hunting grounds in their provinces (63.1%) and were opposed to private hunting businesses (61.8%). 38.2% agreed, 45% did not agree with the proposition that hunting enterprises should be established by hunter associations if they are to be established. The idea that the establishment of hunting grounds would cause the closure of other state hunting grounds was supported by 48%. As a result of this research, it has been determined that although the hunters do not have experience about hunting fisheries, they have negative thoughts about private hunting grounds. Therefore, making promotional and educational advertisements in a way that informs our hunters about private game hunting grounds may increase the prevalence and preference of private game hunting grounds.