Karaman Nunu vadisi bölgesinde yaban keçisi'nin Capra aegagrus Erxleben 1877 popülasyonu üzerinde gözlemler
Observations on wild goat Capra aegagrus Erxleben 1877 population in the Karaman Nunu valley region
- Tez No: 771234
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KIRIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma ile Yaban keçisi Capra aegagrus'nin Karaman İli Nunu vadisindeki yayılış ve popülasyon büyüklüğünü tespit etmek amaçlanmıştır. Arazi çalışmalarına başlamadan önce literatür taraması yapılmış ve DKMP çalışanlarından daha önce Yaban keçisinin tespit edildiği yerler hakkında bilgiler edinilmiştir. Bunların sonucunda arazi çalışmalarına yön verilmiştir. Tez süresince, her ay periyodik olarak en az 2 gün olmak üzere çoğunlukla günübirlik şeklinde arazi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yapılan arazi çalışmalarında belirlenen noktalara fotokapanlar kurulmuştur. Arazi gözlemlerinde Kasım ayından Nisan ayının sonuna kadar dişi, yavru, yaşlı ve genç erkeklerin bir arada bulunduğu tespit edilmiştir. Mayıs ayı ile birlikte yaşlı tekelerin gruplardan ayrılarak yüksek yamaçlarda kendi aralarında gruplar oluşturdukları belirlenmiştir. Sadece su ihtiyaçlarını karşılamak için vadi tabanında bulunan Göksu Nehrine indikleri belirlenmiştir. Geriye kalan dişi, yavru ve genç erkeklerin vadi tabanında tekeler kadar yükselmedikleri belirlenmiştir. Popülasyon büyüklüğü, çiftleşme dönemi olan Aralık ayında yapılan envanter çalışması ile tespit edilmiştir. Envanter belirlenmesinde Yaban keçisine en uygun yöntem olan 'Noktada Sayım Yöntemi' kullanılmış ve sonucunda 137 birey sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to determine the distribution and population size of the Wild Goat Capra aegagrus in the Nunu valley of Karaman Province. Before starting the field work, a literature review was conducted, and information was obtained from the employees of the Nature Conservancy National Park about the places where Wild goats had previously been spotted. As a result of these, the field studies were directed. During the thesis, field studies were carried out in the form of daily studies, mostly for at least 2 days periodically every month. Photocaps have been installed at the designated points in the field studies. In field observations, it has been determined that female, juvenile, old and young males coexist from November to the end of April. With the month of May, it was determined that the old goats separated from the groups on the high slopes and formed groups among themselves. It was determined that they descended to the Göksu River, which is located on the valley floor, only to meet their water needs. It was determined that the remaining females, juveniles and young males did not rise as high as the goats on the valley floor. The population size was determined by the inventory study conducted in December, the mating period. In the censuses, the 'Point Counting Method', which is the most suitable method for wild goats, was used and 137 individuals were counted as a result.