Grafen nanoribon içeren nanofiber üretimi, karakterizasyonu ve antibakteriyel performansları
Fabrication, charecterization and antibacterial performances of nanofiber including graphene nanoribbon
  1. Tez No: 771258
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son yıllarda biyoteknolojinin gelişimi pek çok alanda ele alınmış ve bu alanlarda yenilikçi olmuştur. Gelişen teknolojinin ürünleri sağlık, çevre, gıda, tarım, sanayi, tekstil ve sanayi alanlarının her birinde görülmektedir. Yara pansuman malzemeleri, uygulama kolaylığı ve tedavi sürecinin azalması gibi olumlu yönleriyle büyük ilgi görmektedir. Yara pansuman malzemesi olacak ürünün antibakteriyel özellik göstermesi en önemli kriterlerden biridir. Çünkü bu alanda kullanılacak malzeme bakterileri yüzeyden uzaklaştıracak güçte olmalı ve o yüzeyde bakteri üremesini engellemelidir. Bu nedenle antibakteriyel özelliği yüksek yara örtü malzemesinin üretilmesi ve bunun kolay bir yöntemle yapılması hedeflenmektedir. Elektroeğirme, uygulama kolaylığı, düşük maliyet ve kısa üretim süresi gibi çeşitli özellikleri ile yara örtü malzemesi olarak kullanılan nanoliflerin üretimi için ideal bir yöntemdir. Bu yöntemle istenilen nano ve mikro boyutlarda, yüzey alanı büyük ve antibakteriyel lifler üretilir. Bu tez çalışmasında antibakteriyel özelliği yüksek liflerin üretilmesi amaçlanmış ve bu liflere antibakteriyel özellik kazandırmak için grafen nanoribon tercih edilmiştir. Yüksek yüzey alanı, mükemmel ısı iletkenliği, oda sıcaklığında yüksek elektron hareketliliği, çok yüksek ışık geçirgenliği, tek atom kalınlığı ve kimyasal kararlılık gibi mekanik ve kimyasal özelliklerinden dolayı bu çalışmada grafen nanoribon tercih edilmiştir. Çalışmada, grafiksel olarak nanoribon, polivinil alkol ve polivinilpirolidon polimerlerine ek olarak elektroeğirme işlemi uygulanmıştır. Üretilen grafen nanoribon liflerinin antibakteriyel testi pozitif sonuç vermiş ve SEM analizi sonucunda liflerin istenilen çaplarda oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last years, the development of Biotechnology has been covered and new in many areas. The products of developing technology are seen in each of the fields of health, environment, food, agriculture, industry, textile and industry. Wound dressing materials attract great attention with their positive aspects such as ease of application and decrease in the treatment process. One of the most important criteria is that the product, which will be a wound dressing material, has antibacterial properties. Because the material to be used in this area should be strong enough to remove bacteria from the surface and prevent bacterial growth on that surface. Therefore, it is aimed to produce wound dressing material with high antibacterial properties and to do this with an easy method. Electrospinning is an ideal method for the production of nanofibers, which are used as wound dressing materials, with various features such as ease of application, low cost and short production time. This method produces small, surface area large and antibacterial fibers in the desired nano and micro sizes. In this thesis, it was aimed to produce fibers with high antibacterial properties, and graphene nanoribbon was preferred to give antibacterial properties to these fibers. Graphene nanoribbon was preferred in this study due to its mechanical and chemical properties such as high surface area, excellent thermal conductivity, high electron mobility at room temperature, very high light transmittance, single atom thickness, and chemical stability. In the study, the graphically nanoribbon is electrospinning in addition to the polyvinyl alcohol and polyvinylpyrrolidone polymers. The antibacterial test of the produced graphene nanoribbon fibers gave positive results and it was determined that the fibers were formed in the desired diameters as a result of SEM analysis.