Demand classification for spare parts supply chains in the presence of three dimensional printers
Üç boyutlu yazıcıların varlığında yedek parça tedarik zincirlerinde talep sınıflandırması
  1. Tez No: 771259
  2. Yazar: ZÜLAL İŞLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HEKİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Matematik, Industrial and Industrial Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Üç boyutlu yazıcılar (ÜBY) tedarik zincirinin kaynağıdır ve eksiklik durumunda yedek parça teminini sağlamak için kullanılmaktadır. Ancak, ÜBY'de üretilen parçanın güvenilirliği, orijinal ekipman üreticisi tarafından sağlanan orijinal parçadan daha düşüktür. Sistemde bulunan parçaların bozulması talep yaratmaktadır ve orijinal ve yazılı parçaların bozulma olasılığı birbirinden farklıdır. Bu nedenle, ÜBY'nin varlığında original ekipman üreticisine verilen sipariş miktarının optimize edilmesinde toplam talep dağılımının bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Ord (1967) ve Adan vd. (1995) tarafından ortaya konulan dağılım sınıflandırma yöntemleri kullanılarak sistem bozulmalarının talep dağılımı belirlenmiştir. Sonuçlar doğrultusunda, Ord'un (1967) sınıflandırma yöntemine göre talep dağılımı Hipergeometrik ve Binom dağılımı olarak bulunmuştur. Adan vd. (1995) tarafından verilen ayrık dağıtım ailesine göre ise, sistemin talebi Binom dağılımını takipe etmektedir. Tüm sonuçlar ki-kare testi ve olabilirlik oranı testi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional printers (3DPs) are currently the source of the supply chain and are used to ensure spare parts supply in case of shortages. However, the reliability of the part produced in 3DP is lower than the original part supplied by the original equipment manufacturer (OEM). Failure of parts creates demand and the failure probability of original and printed part is different than each other. Thus, knowing the total demand distribution have great importance in optimizing the order quantity given to the OEM in the presence of 3DPs. In this study, the demand distribution of system failures has been determined by using the distribution classification methods put forward by Ord (1967) and Adan et al. (1995). In line with the results, according to study of Ord(1967), demand distribution is found as Hypergeometric and Binomial distribution. Discrete distribution family of Adan et al. (1995) gives Binomial distribution for the system demand. All results are tested with chi-square test and likelihood ratio test.