A fuzzy quality function deployment based approach to quality management maturity measurement
Kalite yönetim sistemi olguluk ölçümü için bulanık mantık kalite fonksiyon dağılımı temelli bir yaklaşım
- Tez No: 771301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kalite yönetim sistemi, kuruluşlarda yürütülen faaliyetlerin önceden belirlenmiş hedefler doğrultusunda yürütülmesini sağlar. AS9100D kalite yönetim standardı, havacılık endüstrisinde kalite yönetim sistemlerinin kurulması ve işletilmesi için kılavuz bir dokümandır. Kalite yönetim sistemi kurulduktan sonra, sürecin ilerleyen aşamalarında iyileştirme ihtiyaçları ortaya çıkar. Kuruluş içinde iyileştirilmesi gereken konuları belirlemek için kalite yönetim sisteminin etkinliği, performansı ve olgunluğu ölçülmelidir. Bu çalışmada, havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir organizasyonun kalite yönetim sistemine uygun olacak şekilde kalite yönetimi olgunluk ölçüm modeli geliştirilmesi amaçlanmıştır. Kuruluşun başarmak istediği hedefleri (NE) ve belirlenen hedeflere ulaşmak için gerekli olan etkinleştiricileri (NASIL) belirlemek için kalite fonksiyon yayılım kullanılmıştır. Ek olarak, ölçüm modeli kapsamında etkinleştiricilere (NASIL) göre gruplandırılmış ve uzmanlar tarafından yanıtlanması gereken bir dizi soru hazırlanmıştır. Daha sonra, dilsel değişken olaran uzmanlardan elde edilen görüşler ile her bir hedef ve etkinleştirici arasında ilişki matrisi, her bir etkinleştiricinin kendi arasında ise korelasyon matrisi oluşturulmuştur. Bulanık işlemler sırasında, bulanık üçgensl sayılar olarak ifade edilen bu dilsel değişkenler, uzmanların yargılarında daha esnek olmalarını sağlayarak, kararlarını daha doğal ve doğru bir şekilde belirlemesine olanak sağlamıştır. Sonuç olarak, uzmanların sorulara verdikleri cevaplar ile ilişki ve korelasyon matrislerindeki değerler kullanılarak, organizasyonun kalite yönetimi olgunluğu için olgunluk indeksi elde edilmektedir. Bu çalışma kapsamında önerilen modelin sayısal uygulaması havacılık alanında faaliyet gösteren bir organizasyonda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A quality management system (QMS) ensures that the activities carried out in the organizations are conducted in line with the pre-determined objectives. AS9100D quality management standard is the guideline document for establishing and operating the QMS in the aviation industry. After establishing a QMS, improvement needs arise later in the process. The effectiveness, performance, and maturity of this system should be measured to identify the issues that require improvement within the organization. This study aims to develop a quality management maturity measurement (QMMM) model suitable for an aviation organization. The quality function deployment (QFD) method is employed by determining the targets (WHATs) that the organization desires to accomplish and the enablers (HOWs) which are required for achieving determined targets. Additionally, as part of the measurement model, a set of questions grouped according to HOWs and to be answered by experts are prepared. After that, the relationship between WHATs and HOWs and the correlation between each HOWs are established by collecting data from expert judgments as linguistic variables. These linguistic variables which are demonstrated as fuzzy triangular numbers during fuzzy operations enable experts to be more flexible about their judgment. So, they can determine their decisions more naturally and accurately. Eventually, using relationship and correlation values with experts' answers, the maturity index for the organization's QMS is obtained. A case study that is performed in an aviation organization is also demonstrated in this study.