Kontrplak üretim sürecinde kalite yönetimi: İstatistiksel süreç kontrol uygulamaları ve hata analizi
Quality management in the production process of plywood: Statistical process control applications and error analysis analysis
  1. Tez No: 972557
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN SAMİ KÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz rekabetçi sanayi ortamında, üretim süreçlerinde kaliteyi sürdürülebilir şekilde iyileştirmek, işletmelerin hem müşteri memnuniyetini sağlaması hem de maliyetlerini azaltarak verimliliği artırması açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle orman ürünleri sektöründe yer alan kontrplak üretimi gibi hassas üretim alanlarında, kalite kontrolünün sistematik biçimde ele alınması, ürün güvenilirliği ve pazar payı açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu doğrultuda, çalışmada bir kontrplak üretim işletmesinde mevcut üretim süreci kalite kontrol açısından değerlendirilmiş ve iyileştirme potansiyelleri ortaya konulmuştur. Araştırmanın temel amacı, üretim sürecinin istatistiksel olarak kontrol altına alınmasını sağlamak ve müşteri beklentileriyle teknik gereksinimlerin uyumunu güçlendirmektir. Bu tez çalışmasında, kontrplak üretimi gerçekleştiren bir işletmede üretim sürecinin değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla İstatistiksel Proses Kontrol (İPK) ve Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY) yöntemleri bütüncül bir yaklaşımla uygulanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında üretim sürecinden elde edilen verilerle p-kontrol grafiği oluşturulmuş ve üretim sürecinin istatistiksel olarak kontrol altında olmadığı analiz edilmiştir. Sürece yönelik hataların ve sapmaların nedenlerini belirlemek amacıyla ekip çalışmasıyla birlikte ağaç diyagramı ve balık kılçığı (neden-sonuç) diyagramları kullanılarak kök neden analizi gerçekleştirilmiştir. Ardından kök neden analizinde elde edilen nitel bulguların, nicel verilerle desteklenebilmesi ve müşteri beklentileri ile teknik gereksinimlerin uyumlu hale getirilmesi amacıyla Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY) yöntemi uygulanmış ve kalite evi (House of Quality) oluşturulmuştur. Kalite Evinin ilk aşaması müşteri istek ve ihtiyaçlarının belirlenmesidir. Bu aşamada birebir görüşmeler ve firmaların web sitelerde yer verdiği blog yazıları, yorum ve şikayetlerle müşteri sesi (Voice of Customer) verileri toplanmıştır. Bununla birlikte teknik ekibin deneyimleri ve saha gözlemleri dikkate alınarak, kullanıcı beklentilerinin hangi ürün kalite kriterlerine karşılık geldiği analiz edilmiş; bu kalite kriterlerini sağlayabilmek için gerekli teknik ihtiyaçlar sistematik biçimde tanımlanmıştır. Böylece sadece müşteri odaklı değil, aynı zamanda üretim süreçlerine hâkim teknik uzmanlığın da katkısıyla oluşturulan bir kalite yaklaşımı benimsenmiş; ürün kalitesinin artırılması ve süreç verimliliğinin sağlanması hedeflenmiştir. Ürün kalite kriterlerinin göreli önem düzeylerinin belirlenmesinde ÇKKV yaklaşımlarından biri olan Bulanık SWARA yöntemi kullanılmıştır. Bu kriterleri karşılamaya yönelik teknik ihtiyaçların ilişki derecesi ile ürün kalite kriterlerinin ağırlık değerleri çarpılarak teknik gereksinimlerin öncelik sıralaması oluşturulmuştur. Kalite Fonksiyon Yayılımı ile belirlenen öncelikli teknik gereksinimler doğrultusunda somut iyileştirme adımları atılmıştır. Yürütülen süreç iyileştirme uygulamalarının ardından, 15 günlük güncel üretim verileri kullanılarak ikinci bir p-kontrol grafiği oluşturulmuştur. Kök neden analizi sonucunda elde edilen bulgulara göre en fazla hatanın personel kaynaklı olduğu, özellikle tutkal biriminde yoğunlaştığı belirlenmiştir. Ayrıca, üretim sahasında günlük üretim raporlarının düzenli tutulmaması, süreç hassasiyetine gereken önemin verilmemesi ve bazı ekipmanların bakım onarım aksaklıklarının olması gibi faktörlerin de kaliteyi olumsuz etkilediği ortaya konmuştur. Alınan aksiyonlar arasında personel eğitimlerinin artırılması, kullanılan tutkal türünün değiştirilmesi, makine çap ayarlarının üretime uygun olacak şekilde daha hassas hale getirilmesi, üretim sürecinin sürekli olarak denetlenmesi ve dokümantasyonun sistematik hale getirilmesi gibi kaliteyi doğrudan etkileyen uygulamalara yer verilmiştir. Gerekli aksiyonlar alındıktan sonra iyileşmenin sağlanıp sağlanmadığına ilişkin tekrar oluşturulan p-kontrol grafiği sonuçlarına göre; orta çizginin aşağı yönlü hareket ettiği, dolayısıyla kusurlu ürün üretim oranının düştüğü gözlemlenmiştir. Bu da alınan aksiyonların kalitede anlamlı bir iyileşme sağladığını göstermektedir. Çalışma sonucunda, yalnızca istatistiksel süreç kontrol tekniklerinin değil; aynı zamanda sistematik problem çözme yaklaşımlarının, disiplinli ekip çalışmasının, personel farkındalığını artırmaya yönelik faaliyetlerin ve müşteri odaklı stratejik planlamanın birlikte ele alınmasının, üretim süreçlerinde etkin ve sürdürülebilir kalite iyileştirmeleri sağlamak açısından kritik bir rol oynadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's competitive industrial environment, achieving sustainable improvements in quality within production processes is of great importance for companies to ensure customer satisfaction and to enhance efficiency by reducing costs. Particularly in sensitive production areas such as plywood manufacturing, which is part of the forest products industry, a systematic approach to quality control plays a critical role in ensuring product reliability and maintaining market share. In this context, the present study evaluates the current production process of a plywood manufacturing company in terms of quality control and identifies areas for potential improvement. The primary objective of the research is to ensure that the production process is statistically controlled and to enhance the alignment between customer expectations and technical requirements. In this thesis study, a comprehensive approach incorporating Statistical Process Control (SPC) and Quality Function Deployment (QFD) was employed to evaluate and improve the production process of a company engaged in plywood manufacturing. In the initial phase of the study, a p-control chart was created using data obtained from the production process. The analysis revealed that the process was not statistically under control. To identify the root causes of process deviations and defects, a root cause analysis was conducted through teamwork utilizing tree diagrams and fishbone (cause-and-effect) diagrams. Subsequently, the Quality Function Deployment (QFD) method was applied and a House of Quality was created in order to support the qualitative findings obtained in the root cause analysis with quantitative data and to align customer expectations with technical requirements. The first stage of the House of Quality is the identification of customer demands and needs. In this stage, Voice of Customer (VoC) data were collected through one-on-one interviews and blog posts, reviews, and complaints published on companies' websites. In addition, taking into account the experiences of the technical team and field observations, an analysis was conducted to determine which product quality criteria corresponded to user expectations, and the technical requirements necessary to meet these quality criteria were systematically defined. In this way, a quality approach was adopted that was created not only with a customer focus but also with the contribution of technical expertise familiar with the production processes, aiming to improve product quality and ensure process efficiency. To determine the relative importance levels of the product quality criteria, the Fuzzy SWARA method one of the Multi Criteria Decision Making (MCDM) approaches was employed. The prioritization of the technical requirements was obtained by multiplying the relationship degrees of the technical requirements aimed at fulfilling these criteria by the weight values of the product quality criteria. Based on the prioritized technical requirements identified through QFD, specific improvement steps were implemented. Following the execution of these process improvement actions, a second p-control chart was created using updated production data from a 15-day period. The findings from the root cause analysis indicated that the majority of defects were human-related, with a significant concentration in the adhesive unit. Furthermore, factors such as the lack of consistent daily production reporting, insufficient sensitivity toward process control, and delays in equipment maintenance were also found to adversely affect product quality. Accordingly, several quality-enhancing measures were adopted, including intensified personnel training, a change in the type of adhesive used, refinement of machine diameter settings for better precision, increased monitoring of the production process, and the systematic documentation of operational procedures. The results from the second p-control chart revealed a downward shift in the average defect line, indicating a reduction in the defect rate of produced items. This demonstrated a meaningful improvement in quality attributable to the actions taken. Overall, the study highlights the critical role of not only statistical process control techniques but also systematic problem-solving approaches, disciplined teamwork, personnel awareness initiatives, and customer-oriented strategic planning in achieving effective and sustainable quality improvements in manufacturing processes.