Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesindeki damızlık sığır yetiştiricileri birliğine üye işletmelerin yapısal özellikleri
General characteristic of the dairy farms that members of cattle breeders associations in Viranşehir district of Sanliurfa
  1. Tez No: 771304
  2. Yazar: ÇİĞDEM DELEBE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa ilinin Viranşehir ilçesindeki Şanlıurfa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ne (DSYB) üyeliği bulunan süt sığırcılığı işletmelerinin genel özellikleri araştırılmıştır. Çalışmada ilçedeki 262 işletme sahibi ile yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler ve DSYB'den temin edilen süt verim kayıtları kullanılmıştır. Anket yoluyla işletme sahiplerine sosyal durumları, barınak özellikleri, yetiştiricilik, yem temini ve besleme, sağım uygulamaları, kayıt tutma, pazarlama koşulları, hayvan sağlığı, karşılaşılan sorunlar ve memnuniyetleri ile ilgili sorular sorulmuş ve alınan cevaplar çeşitli istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda üretici yaş ortalamasının 41.9 ± 13.14 olduğu, ilçede hayvan başına düşen aylık ortalama süt veriminin 351.28±86.33 kg olduğu ve süt veriminin işletme sahiplerinin yaşları ve ailedeki erkek çocuk sayısıyla pozitif düşük korelasyon (Sırasıyla 0.1529 ve 0.1380) gösterdiği, buna karşılık ailede tarım dışı işlerle uğraşan kişi sayısı ile negatif düşük korelasyon (-0.1693) gösterdiği saptanmıştır. Duraklı ya da duraksız barındırma şekli, barınak çatı materyali ve işletme büyüklüğü gibi faktörlerin süt verimine etkisi önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the general characteristics of dairy cattle farms that are members of the Sanliurfa Cattle Breeders' Association (SCBA) in the Viransehir district of Sanliurfa province were investigated. In the study, the data obtained from the survey conducted with 262 farm owners in the district and the milk yield records obtained from SCBA were used. Through the questionnaire, asked some questions to farm owners about their social status, barn features, aquaculture, feed supply and feeding, milking practices, milk yield recording system, marketing conditions, animal health, problems encountered and their satisfaction. The data obtained after the survey were evaluated with various statistical methods. As a result of the research, the average age of the farm owners was 41.9 ± 13.14. Monthly average milk yield per animal in the district was 351.28±86.33 kg. While the milk yield showed a positive low correlation with the age of the farm owners and the number of boys in the families of farm owners (0.1529 and 0.1380, respectively), there was a negative low correlation (-0.1693) with the number of people employed as non-agricultural work in the families of farm owners.