Covid-19 koronavirüs pandemi sürecinin Türk bankacılık sektöründe krediler üzerindeki etkileri
Effects of the Covid-19 corona virus pandemic process on loans in the Turkish banking sector
  1. Tez No: 771344
  2. Yazar: ELİF GÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİL KONYALILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Covid-19, 2019 Yılı Aralık ayında Çin'in Hubei Bölgesinin başkenti olan Vuhan Eyaleti'nde bazı hastalarda görülen ateş ve solunum darlığı gibi belirtilerle ortaya çıkmış ve yapılan araştırmalar sonucunda 13.01.2020'de,“Yeni Koronavirüs Hastalığı”olarak tanımlanmıştır. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) bu salgını, bütün dünya için tehlike arz ettiği gerekçesi ile 30.01.2020 tarihinde pandemi ilan etmiştir. WHO'nun Covid-19 pandemisi ilan etmesiyle birlikte, küresel düzeyde ekonomik ve sosyal bir durgunluk başlamıştır. Dünya genelinde seyahatlerin kısıtlanması, sokağa çıkma kısıtlamaları, sosyal faaliyetlerin durdurulması, insanların evlerinde kendilerini izole etmeleri, iş yerlerinin kapatılması veya evden çalışma modeline geçilmesi sonucunda pek çok sektör durma noktasına gelmiş hatta bazı sektörler tamamen durmuştur. Covid-19 pandemi süreci pek çok sektörü etkilediği gibi, bankacılık sektörünü de etkilemiştir. Bu süreçte ekonomiye destek sağlamak için bankaların açıkladığı destek paketleri ekonomiye canlılık kazandırmak için faydalı olsa da bankaların mali yapıları üzerinde bazı etkileri olacağı düşünülmektedir. Yapılan bu çalışmada ülkemizde faaliyet gösteren mevduat bankalarının pandemi süreci öncesi ve sonrası toplam krediler, canlı krediler, donuk alacaklar ve faiz gelirleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında 19 adet mevduat bankasının mali verileri incelenmiştir. Araştırmamızda yöntem olarak kantitatif araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak doküman analiz yönteminden yararlanılmış olup oran analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19, identified as the new Coronavirus disease in 13.01.2020 done by research done on some patients, appeared in December of 2019 on somepatients with symptoms like fever and difficulty in breathing in the capital of China'sHubeiregion, Wuhan and identified as the“New Coronavirus Disease”in 13.01.2020 aftersome research. WHO (World Health Organization) declared this disease as a pandemic in 30.01.2020 afterannouncing this epidemic presents danger to the whole world. With WHO declaring Covid-19 pandemic, global economic and socially stagnation has begun. Due to restriction of travel worldwide, curfew, stopping of social events, people isolatingthemselves in their hoses, work placesshutting down or embracing work from home model, many industries has almost reached stagnation point or has stagnated. Banking industry has been affected like many sectors did by the Covid-19 Pandemic phase. It is thought that there could be some effects on the banks financial structures after banks have announced support packages in this period in order to liven up the economy. Profitingstates, frozen receivables, performing loans and reserves of deposit banks in our country before and after the pandemic has been investigated with this research. In this research financial datas of 19 deposit banks have been investigated. Quantitive method has been used as a method in our research. As a method of data acquisition document analysis method was used and ratio analysis was used.