Türk Savunma Sanayinde dijitalleşme: Dijital dönüşüm kriterlerinin belirlenmesi ve ölçülmesi
Digitalisation in the Turkish Defence Industry: Determination and measurement of digital criteria
  1. Tez No: 771345
  2. Yazar: AMİNA SALİHA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışma, Türk Savunma Sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin mevcut dijitalleşme düzeyini ölçmeyi ve dijitalleşme algısı, nesnelerin interneti kullanım düzeyi, bilgi teknolojileri kullanım düzeyi arasındaki ilişkileri ve anlamlılık düzeylerini araştırmaktadır. Bununla birlikte Türk savunma sanayii işletmelerinin dijital kültürü, örgütlerin dijitalleşme ile ilgili gelecek planları, dijitalleşmede yaşanan zorluk ve güçlükleri, büyük veri, veri entegrasyonu, proje yatırımları ve veri güvenliği kriterleri hakkında bilgi vermektir. Dijitalleşme konusunda Türk Savunma Sanayi özelinde özellikle Türkçe kaynakların sınırlı olması ve yapılan çalışmaların genel bir çalışma olmaması konunun çalışılması yönünde etkili olmuştur. Araştırma konusuna ilişkin belirlenen hipotezler sonucunda bir model oluşturulmuştur. Modeldeki değişkenler, SPSS veri analiz programı aracılığı ile ölçülmüştür. Modele dahil edilmeyen kriterlerden elde edilen veriler grafik halinde yorumlanmıştır ve sunulmuştur. Araştırma anketi, Türk Savunma Sanayinde faaliyet gösteren işletmelerde çalışan alt kademe, orta kademe, üst kademe yöneticilere yönelik yapılmıştır. Araştırma kapsamında anket, 623 yöneticiye gönderilmiş olup araştırmaya katılım gösteren ilgili kişilerden 111 adet veri toplanmıştır. Gönderilen anket bağlantılarına karşılık olarak işletme gizlilik ve güvenliği gerekçesi veya yöneticilerin konuya ilişkin bilgi eksikliği sebebi ile gönderilen anket bağlantı sayısına göre düşük katılım sağlanmıştır. Ancak sağlıklı veri sonucu elde etmek için yeterli bir sayıya ulaşılmıştır. Çalışmada, nicel yönteme dayalı“Anket Tekniği”kullanılmıştır. Nicel olarak elde edilen veriler arasında bir ilişki kurularak konu, bütüncül bir çerçevede incelenmiştir. Bunun sonucunda Türk Savunma Sanayi sektöründeki işletmeler hakkında dijitalleşme aşamaları ile ilgili bir durum tespiti yapmak ve sonuç tartışma kısmında da sektördeki işletmelere yönelik bir değerlendirmede bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmada öne sürülen hipotezler doğrultusunda Türk Savunma Sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin mevcut dijitalleşme düzeyi ile bilgi teknolojileri kullanım düzeyi arasında yüksek düzeyli bir ilişki, mevcut dijitalleşme düzeyleri ile nesnelerin interneti kullanım düzeyi arasında orta düzeyli bir ilişki bulunmuştur. Ancak dijitalleşmede risk algısı değişkeni ile diğer iki değişken arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Sonuç olarak H1 ve H2 hipotezleri kabul edilmiş, H3 hipotezi ise reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to measure the current digitalisation level of the enterprises operating in the Turkish Defence Industry and to investigate the relationships and significance levels between the perception of digitalisation, the level of use of the Internet of Things, the level of use of information technologies. In addition, it provides information about the digital culture of Turkish Defence Industry enterprises, future plans of organisations regarding digitalisation, challenges and difficulties in digitalisation, big data, data integration, project investments and data security criteria. The fact that there are limited Turkish resources on digitalisation, especially in the Turkish Defence Industry, and that the studies conducted are not a general study have been effective in the direction of studying the subject. A model was created as a result of the hypotheses determined regarding the research topic. The variables in the model were measured by means of SPSS data analysis programme. The data obtained from the criteria not included in the model were interpreted and presented graphically. The research questionnaire was conducted for lower-level, middle-level and upper-level managers working in enterprises operating in the Turkish Defence Industry. Within the scope of the research, the questionnaire was sent to 623 managers and 111 data were collected from the relevant people who participated in the research. In response to the sent survey links, low participation was provided according to the number of survey links sent due to the reason of business confidentiality and security or the lack of information of the managers on the subject. However, a sufficient number was reached to obtain healthy data results. In the study,“Questionnaire Technique”based on quantitative method was used. By establishing a relationship between the quantitatively obtained data, the subject was analysed in a holistic framework. In conclusion, it is aimed to make a situation determination about the digitalisation stages of the enterprises in the Turkish Defence Industry sector and to make an evaluation of the enterprises in the sector in the conclusion discussion section. In line with the hypotheses put forward in the research, a high-level relationship was found between the current level of digitalisation and the level of information technology usage of the enterprises operating in the Turkish Defence Industry, and a medium-level relationship was found between the current level of digitalisation and the level of use of the Internet of Things. However, no significant relationship was found between the risk perception variable in digitalisation and the other two variables. Therefore, hypotheses H1 and H2 were accepted and hypothesis H3 was rejected.