Subjective well-being prediction by personality traits and sensor based daily activity data
Karakter özellikleri ve sensör tabanlı günlük aktivite verisi kullanılarak öznel iyi oluş tahmini
- Tez No: 771353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN EMRE ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnsanlar hayatta farklı şeylerden keyif alırlar. Bazı insanlar yürümekten, sosyalleşmekten keyif alırken, bazıları aynı keyfi uyumaktan alabilir. Keyif almak insanların ruh halini iyileştirir ve ruhun iyilik seviyesini ölçmek için psikolojide farklı ölçütler kullanılır. En çok kullanılanlardan birisi“öznel iyi oluş”ölçeğidir. Bu ölçeğin derecesi kişilere uygulanan kısa anketlerle ölçülür. Bu çalışmada hedef olarak öznel iyi oluş seçilmiştir. Bu hedef 0-1 olarak ikiye ayrılmış ve problem classification'a çevrilmiştir. Oluşturulan modelde farklı classification yöntemleri uygulanarak kişilerin öznel iyi oluşu tahmin edilmeye çalışılmıştır ve tahmin edilirken kişinin günlük fiziksel aktivitesi, sosyalleşmesi, beş büyük karakter özelliği göz önüne alınmıştır. Uygulanan modeller sonucunda %64-80 arası accuracy'e ulaşılmıştır. Bu çalışma diğer çalışmalardan farklı olarak SWB'nin anket kullanmadan, sensör verisi ve karakter özellikleri kullanılarak %80 oranında doğru tahmin edilebildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
People enjoy different things in life. For example, while some people enjoy walking and socializing, others may get the same pleasure from sleeping. Enjoyment improves people's moods, and different metrics are used in psychology to measure that well-being level. One of the most widely used is the“subjective well-being”scale. The degree of this scale is measured by short questionnaires applied to individuals. In this study, subjective well-being was chosen as the target. We transformed the target to a binary scale (0-1), and the problem is considered as classification. In the model created, the individuals' subjective well-being was estimated by applying Decision Tree, Logistic Regression, Naïve Bayes, SVM, KNN and Ensemble classification methods. The person's daily physical activity, socialization, and big five personality traits were used as attributes. As a result of the models applied, we have achieved an accuracy between 64 and 80%. Unlike other studies, this study revealed a model that predicts 80% accuracy by composing sensor data with character traits. In this study, NetHealth dataset that collected from college students during consecutive periods was used.