Üniversite öğrencilerinde narsistik kişilik eğilimlerinin öznel iyi oluş ve algılanan anne baba tutumları açısından yordanması
Prediction of narcissistic pesonality tendencies in university students in terms of subjective well-being and perceived parental attitudes
- Tez No: 481280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinde algılanan anne baba tutumlarının ve öznel iyi oluşun narsistik kişilik eğilimlerini yordayıp yordamadığını araştırmaktır. Ayrıca narsistik kişilik eğilimlerin, öznel iyi oluşun ve algılanan anne baba tutumlarının; cinsiyet, yaş, fakülte ve sınıf seviyesi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri cinsiyet, yaş, fakülte ve sınıf seviyesidir. Bağımlı değişkenleri ise narsistik kişilik eğilimleri, öznel iyi oluş ve algılanan anne baba tutumlarıdır. Araştırma 2014-2015 eğitim öğretim yılında İnönü Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde öğrenim gören ve araştırmaya gönüllü katılan 1377 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerden eksiksiz doldurulan 1146'sı araştırma kapsamına alınmıştır. Örneklem grubu; 739 erkek, 407 kadından oluşmaktadır ve yaşları 18 ile 37 arasında değişmektedir. Araştırma katılımcılarının narsistik kişilik eğilimlerini belirleyebilmek amacıyla“Narsistik Kişilik Envanteri”; öznel iyi oluş durumlarını belirleyebilmek amacıyla“Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”; algılanan anne baba tutumlarını belirleyebilmek amacıyla“Anne Baba Tutum Ölçeği”; demografik değişkenleri hakkında bilgi edinmek amacıyla da araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPSS 18.0 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda narsistik kişilik eğilimlerinin; cinsiyet, yaş ve sınıf seviyeleri değişkenlerine göre farklılaşmadığı, fakülte değişkenine göre ise Eğitim Fakültesi lehine farklılaştığı bulunmuştur. Öznel iyi oluşun; cinsiyet, yaş, fakülte ve sınıf seviyeleri değişkenlerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Algılanan anne baba tutumları ölçeğinin kabul/ ilgi alt boyutunun cinsiyet değişkenine göre erkekler lehine, yaş değişkenine göre 19 ve altı yaş grubu lehine, fakülte değişkenine göre İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi lehine, sınıf seviyesi değişkenine göre ise 2. sınıflar lehine farklılaştığı belirlenmiştir. Denetleme alt boyutunun cinsiyet değişkenine göre erkekler lehine, yaş değişkenine göre 19 ve altı yaş grubuna lehine, fakülte değişkenine göre Mühendislik Fakültesi aleyhine ve sınıf seviyesi değişkenine göre ise 2. sınıflar lehine farklılaştığı belirlenmiştir. Psikolojik özerklik alt boyutunun yaş değişkenine göre farklılaşmadığı; cinsiyet değişkenine göre kadınlar lehine, fakülte değişkenine göre İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi aleyhine, sınıf seviyesi değişkenine göre ise 3. sınıflar lehine farklılaştığı belirlenmiştir. Öznel iyi oluşun, narsistik kişilik eğilimlerin alt boyutlarını yordama düzeyinin çok düşük olduğu bulunmuştur. Yaşam doyumunun narsistik kişilik eğilimlerin alt boyutlarını yordamadığı; pozitif ve negatif duyguların ise kendine yeterlik, hak iddia etme, üstünlük ve sömürücülük alt boyutları üzerinde çok düşük varyanslarla etkili olduğu belirlenmiştir. Hak iddia etme ve kendine yeterlik boyutları üzerinde pozitif duygu durumunun daha fazla etkili olduğu; üstünlük ve sömürücülük alt boyutları üzerinde negatif duygu durumunun etkisinin olmadığı bulunmuştur. Algılanan anne baba tutumlarının da narsistik kişilik eğilimlerinin alt boyutlarını yordamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate whether narcissistic personality tendencies were predicted by subjective well-being and parental attitudes as perceived by university students. Furthermore, it was also examined whether narcissistic personality tendencies, subjective well-being and perceived parental attitudes differed significantly based on the variables of gender, age, faculty and school year. Gender, age, faculty and school year were the independent variables while narcissistic personality tendencies, subjective well-being and perceived parental attitudes constituted the dependent variables in the present study. The study was conducted in 2014-2015 academic year with 1377 volunteer students enrolled in various faculties of Inonu University. 1146 forms that were completed appropriately were included in the analysis. Sample of the study included 739 male and 407 female students with an age range of 18 to 37 years. The following instruments were used to collect the study data;“Narcissistic Personality Inventory”to determine the narcissistic personality tendencies of the participants;“Positive and Negative Affective Scale”and“Life Satisfaction Scale”to determine subjective well-being;“Parental Attitude Scale”to discover perceived parental attitudes; and“Personal Information Form”to obtain demographic data about the participants. Analysis of the study data was made using SPSS 18.0. Independent samples t-test, one-way variance analysis and linear regression analysis were performed for the analysis of the data. The results of the study indicated that narcissistic personality tendencies did not differ significantly based on gender, age and school year but differed in favour of Faculty of Education according to the variable of faculty. It was found subjective well-being did not differ significantly according to gender, age, faculty and school year. It was revealed that acceptance/interest dimension of the parental attitude scale differed in favour of males according to the variable of gender, in favour of 19 year-olds and youngers according to the variable of age, in favour of Faculty of Economics and Administrative Sciences according to the variable of faculty and in favour of second-year students according to the variable of school year. Discipline/control dimension of the scale differed in favour of males according to the variable of gender, in favour of 19 year-olds and youngers according to the variable of age, in favour of Faculty of Engineering according to the variable of faculty and in favour of second-year students according to the variable of school year. And the dimension of psychological autonomy did not differ based on the variable of age but differed in favour of females according to the variable of gender, in favour of Faculty of Economics and Administrative Sciences according to the variable of faculty and in favour of third-year students according to the variable of school year. It was found that subjective well-being had a very low level of predictive power for the dimensions of narcissistic personality tendencies. It was discovered that life satisfaction did not predict the dimensions of narcissistic personality tendencies, yet positive and negative affects were influential with slight variances in the dimensions of self-sufficiency, entitlement, superiority and exploitativeness. Positive affect was found to be more influential in entitlement and self-sufficiency while negative affect had no effect on superiority and exploitativeness. Perceived parental attitudes did not predict the dimensions of narcissistic personality tendencies.