The effects of using video games as a tool on English vocabulary acquisition in a university context
Bilgisayar oyunlarının üniversite bağlamında bir araç olarak kullanımının İngilizce kelime kazanımına etkileri
  1. Tez No: 771354
  2. Yazar: KADİR ÜNALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. SENEM ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Üniversite ortamında halihazırda İngilizce öğrenmekte olan ve bilgisayar oyunları oynamak alışkanlığına sahip öğrencilerin bir rol oynama oyun türü ile tanıştırılıp bu oyunu oynamaları sonucunda İngilizce kelime dağarcıklarında gerçekleşmesi beklenen değişiklikleri ve katılımcıların kendilerine yeni olan bu oyun türü hakkındaki algılarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sorularına cevap bulmak amacıyla, araştırmacı tarafından bu çalışmaya özel olarak geliştirilen kelime bilgisi testi, yarı yapılandırılmış röportajlar ve Frank Wilcoxon tarafından geliştirilen Wilcoxon Signed Rank test kullanılmıştır. Kelime bilgisi testi, bu çalışmada araç olarak kullanılan bilgisayar oyunu içinde kullanılan 860 adet kelime ve ifadeden oluşan listeden seçilip Brown ve Abeywickrama'nın 2010 yılında yayınladıkları eserinde geçen 5 prensibe göre oluşturulmuştur. 10 adet yarı yapılandırılmış görüşme soruları katılımcıların 8 haftalık süreç ve oynadıkları oyun hakkındaki algıları hakkında veri toplamak amacıyla oluşturulmuş ve kullanılmıştır. Wilcoxon Signed Rank Test ise deney grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark olup olmadığını görmek amacıyla katılımcıların ön test ve son test sonuçlarına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to examine the expected changes in English vocabulary and the perceptions of university students who are gamers at the same time. A specific video game genre which was new to the participants of this study was used in this study: RPG. To answer the research questions, a vocabulary test was designed to employ in this study. In addition to this, Wilcoxon Signed Rank Test by Frank Wilcoxon and semi-structured interviews were used. The vocabulary test was created using a vocabulary pool of 860 words and expressions that repeats in the video game that was used as a tool in this study, and was created according to the 5 principles in the 2010 work of Brown and Abeywickrama. 10 Semi-structured interview questions were created and used to collect data about the participants' perceptions of the process and the game they played for 8 weeks. Wilcoxon Signed Rank Test was applied to the pre-test and post-test results of the participants in order to see if there was a significant difference between the experimental group and the control group.