Turkish EFL teachers' knowledge, perceptions and practices regarding social and emotional learning in elementary, secondary and high school contexts
İlkokul, ortaokul ve lise bağlamlarında Türk İngilizce öğretmenlerinin sosyal ve duygusal öğrenmeye ilişkin bilgi, algı ve uygulamaları
- Tez No: 771358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, Türk İngilizce öğretmenlerinin sosyal ve duygusal öğrenmeye ilişkin anlayışları, deneyimleri ve uygulamaları hakkındaki algılarının ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere üç ayrı bağlamda kapsamlı bir resmini sunmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma çalışması esas olarak nitel araştırma ile bütünleştirilmiş nicel bir yaklaşımdan yararlanan karma yöntem araştırma desenini benimsemiştir. Toplamda, araştırma örneklemini 238 Türk İngilizce öğretmeni oluşturmuştur. Ayrıca çalışma, öğretmen anketi ve yarı yapılandırılmış görüşme kılavuzu olmak üzere iki farklı veri toplama kaynağına dayanmaktadır. Veri analiz sürecimiz üç farklı aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşama, SPSS kullanılarak betimsel istatistiksel analiz yoluyla gerçekleştirilen nicel verilerin analizine odaklanmıştır. İkinci aşama, tek yönlü çok değişkenli varyans analizinin (MANOVA) gerçekleştirildiği çıkarımsal istatistiksel analizi kapsamaktadır. Üçüncü aşama, içerik analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen nitel verilerin analizine odaklanmıştır. Tanımlayıcı bulguların kapsamlı incelemesi sonucunda, öğretmenlerin sosyal ve duygusal öğretimi ile ilgili rahatlık düzeylerine ilişkin algılarının orta düzeyde, sosyal ve duygusal ile ilgili öğretme ve öğrenmeye bağlılıklarına ilişkin algılarının yüksek düzeyde ve sosyal-duygusal öğrenmeye yönelik idari destek hakkındaki algılarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. MANOVA bulgularına göre, yaş grupları dışında, diğer tüm bağımsız değişkenler arasında öğretmenlerin sosyal-duygusal öğrenme algılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Son olarak, temel nitel bulgular, örneklem grubunun yanıtları göz önüne alınarak belirlenen üç farklı kategori altında raporlanmıştır. Bunlar öğretmenlerin sosyal-duygusal öğrenmenin önemine ilişkin algıları, sosyal-duygusal öğrenmenin uygulanmasını önleyen faktörler ve öğrencilerin sosyal-duygusal ihtiyaçları açısından en iyi nasıl hizmet verileceğine ilişkin öğretmenlerin önerileridir.
Özet (Çeviri)
The current study seeks to provide a comprehensive picture of Turkish EFL teachers' perceptions regarding their understanding, experiences and practices in relation to social and emotional learning in three separate contexts including elementary, secondary and high school. This research study mainly adopted a mixed methods research design making use of a quantitative approach integrated with a qualitative research. In total, the research sample constituted 238 Turkish EFL teachers. The study was based on two different data collection sources including a teacher survey and a semi-structured interview guide. Our data analysis process was conducted in three distinct phases. The preliminary stage focused on the analysis of quantitative data which was conducted through descriptive statistical analyses using SPSS. The second stage involved the inferential statistical analysis in which a one-way multivariate analysis of variance (MANOVA) was performed. The third stage was centered around the analysis of qualitative data. Upon a comprehensive examination of descriptive findings, teachers' perceptions of their comfort level with teaching SEL were found to be at a moderate level. teachers' perceptions of their commitment to teaching and learning about SEL at a high level and teachers' perceptions of administrative support for SEL at a moderate level. According to MANOVA findings, with the exception of the age groups, statistically significant differences were observed in teachers' perception of SEL among all the other independent variables. Lastly, the key qualitative findings were reported under three different categories which were determined within the responses of the sample group, namely teachers' perceptions on the importance of SEL, factors hindering the implementation of SEL and teachers' recommendations on how to best serve students' social and emotional needs.