Deep learning based fabric defect detection
Derin öğrenme temelli kumaş hatası tespiti
- Tez No: 771378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTEKİN DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Derin öğrenme yaklaşımının tekstil endüstrisinde hata tespiti amacıyla kullanımı son yirmi yılda artan bir trend haline gelmiştir. Yayınların çoğu bu alandaki belirli bir sorunu araştırmıştır. Ayrıca, yayınlanmış derleme çalışmalarının çoğu, literatürdeki çalışmaları daha genel bir perspektiften incelemiştir. Yayınlanmış derleme yayınlarıyla karşılaştırıldığında, bu tez 2003'ten bugüne kadar kumaş kusurlarının tespiti için derin öğrenme yaklaşımlarının uygulanmasını araştıran ilk güncel çalışmadır. Bu tezde derin öğrenme algoritmaları olan VGG 19 ve Kapsül Ağları uygulanmıştır. Ayrıca, derin öğrenme yöntemi olan oto kodlayıcı yönteminin farklı çeşitleri de uygulanmıştır. Bu tezin temel amacı, derin öğrenme tabanlı kumaş hata tespitini araştırmak ve derin öğrenme algoritmalarını uygulamak olduğundan, derin öğrenme kullanılarak kumaş kusur tespiti ile ilgili yayınlar incelenmiş ve yapılan uygulamalara dair deneysel sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The use of deep learning approach in textile industry for defect detection purpose has become an increasing trend in the last twenty years. Majority of publications have investigated a specific problem in this field. Furthermore, many of published reviews or surveys articles preferred to investigate papers from a more general perspective. Compared with published review publications, this thesis is the first up-to-date study that investigates implementation of deep learning approaches for detection of fabric defects from 2003 to now. In this thesis, deep learning algorithms, VGG 19 and Capsule Networks, are also implemented. In addition, different variants of the auto-encoder method, which is a deep learning method, were also applied. As the main objectives of this thesis is to review deep learning based fabric defects detection and to implement deep learning, the publications regarding fabric defects detection by using deep learning are examined and experimental results are presented.