Turizm destinasyonlarının ve inanç turizminin geliştirilmesinde etkili olan unsurların ölçülmesi Kastamonu örneği
Measurement of tourism destinations and factors that are influential in the development of faith tourism
  1. Tez No: 771393
  2. Yazar: RAVZANUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnanç Turizmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Hazırlanan çalışmanın sorunu; Kastamonu ilindeki turizm destinasyonlarının; coğrafi işaretli ürün, korunan alan, kültürel miras ve uluslararası kültür başkenti olması açısından ele alındığında coğrafi işaretli ürünlerin genel olarak bilinmemesi, korunması gereken alanların değerlerinin yeteri kadar bilinmemesi, kültürel mirasların turistik seviyede bir değere sahip olmaması ve uluslararası kültür başkenti olmanın Kastamonu ilinde ve diğer illerde yeteri kadar tanıtımının yapılamamış olması ve bunların doğrultusunda Kastamonudaki turizm destinasyonlarının gelişimine katkı sağlayamaması problem olarak ele alınmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın önemi yapılan çalışma sonucunda elde edilen verilerle turizm destinasyonun gelişmesine coğrafi ürünlerin bilinmesine katkı sağlayarak uluslarası kültür başkenti olmasının önemini ön plana çıkaracak ve korunan alanlar ile kültürel miras ögelerinin birleştirerek Kastamonu ilinin turizm destinasyonlarına verdiği önemi göstermesi açısından yararlı olucaktır. Amaç ise bu husuta; Turizm destinasyonlarının geniş anlamda ele alarak coğrafi işaretli ürünler, korunan alanlar, kültürel miras ve uluaslararası kültür başkenti olması hususunda Kastamonu ili incelemesi yapılarak etkilerinin belirlenmesi ve bunun sonucunda bilimsel veriler ortaya koymaktır. Çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmış olup 384 kişi ile anket ve 30 kişi ile görüşme yapılmıştır. Anket ise IBM Spss 22 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of the prepared work; marked geographical tourism destinations in the province of Kastamonu product protected enough, beingtaken in terms of international cultural heritage and cultural capital, marked geographic products, it is not generally known, thevalues of the fields that must be protected enough of lack of knowledge of cultural heritage and international touristic, it will not have a value at the level of being the cultural capital, in the province of Kastamonu in other provinces and that it has not been done enough promotion, and in accordance with them to make a contribution to the development of tourism destinations in Kastamonu failure as the problem have been addressed. This the study importance of the study in line with the data obtained as a result of geographic products by contributing to the development of international tourism destinations to the fact of being the cultural capital and to emphasize the importance of combining elements of cultural heritage and protected areas, tourism destinations that will be beneficial to highlight the importance of the Kastamonu province. The goal together couple; The aim of the study is to determine the effects of Kastamonu province by examining the geographical marked products, protected ones, cultural heritage and the international capital of culture by considering the tourism destinations in a broad sense and to reveal the scientific data as a result. In the study, a mixed research method was used and a questionnaire with 384 people and an interview form with 30 people were applied and analyzed with the IBM SPSS 22 program