Otomatikleşmiş süreli yayın denetim sistemleri: Ankara'da bulunan üniversite kütüphaneleri için sistem seçimi
- Tez No: 7714
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ii ÖZET Kütüphane otomasyonunun geçmişi 1960'lara kadar gitmesine rağmen süreli yayınların otomasyonu oldukça yeni aşamadır. 1980' lere kadar olan yavaş gelişme bu yıllardan itibaren hız kazanmıştır. Ankara'da bulunan üniversite kütüphanelerinde bilgi sayara dayalı çalışmalar planlanmakta ve uygulamaya ko nulmaktadır. Bu çalışmada otomasyonu en güç modül kabul edilen süreli yayınların otomasyonu konusu ele alınmış ve sağlanabilecek sistemlerin özellikleri belirlenmiş tir. Araştırmamız kapsamında incelenen kütüphanelerin personel ve bütçe olanakları; yerel olarak sistem ge liştirmelerine, bir sistemi yerel kullanım için uyar lamalarına uygun değildir. Araştırma sonucunda mikro bilgisayara dayalı, karma yapıdaki anahtar teslim sis temlerin üniversite kütüphanelerinin süreli yayınlarını denetim altında tutmaları için uygun olduğu anlaşılmış tır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY Despite the fact that the history of library automation goes as far back as I960 'a, the automation of periodicals is comparatively a recent development. The alow development in this aspect has accelerated since early 1980' s. At present, activites relating to the automation of periodicals are planned and carried aut in the uni versity libraries in Ankara. This study undertakes the analyses of automating periodicals which is claim to be the most difficult modul process of library work, The study also inquires into the characteristics of existing automated systems for periodicals. At the end of this study we have come to the conclusion that the university libraries in Ankara ax«e not capable of neither developing local automated system nor adapting a system for local usti nor coining to the library cooperatives. This is largely due to the guality of personnel working in these libraries and the extent of financial support received by these libraries. There fore microcomputer bused turnkey system, possessing hybrid structure, would be the most logical features of the system for these libraries automating procedures for periodicals.