Romatolojiye konsülte edilen yatan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of hospitalized patients that are consulted to rheumatology department
- Tez No: 771406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızda 1 Şubat 2015- 31 Ocak 2017 tarihleri arasında E.Ü.T.F Romatoloji Bilim Dalı'na konsülte edilen yatan hastalar değerlendirilmiştir. Hastalar hastane elektronik hasta dosyası sisteminden taranmıştır. Konsültasyon isteyen klinik, hastanede yatış nedeni, yaş, cinsiyet, bilinen romatolojik tanısının olup olmadığı, konsültasyon gerekçesi ve konsültasyon sonucunda romatolojik tanı alıp almadığı verisi kaydedilmiştir. Toplam 1021 adet konsültasyon incelenmiştir. Toplamda 770 farklı hasta için konsültasyon istenmiştir. Hastalar romatolojik tanılarının olup olmamalarına göre 2 gruba ayrılarak incelenmiştir. Romatolojik tanısı olan hastalarda konsültasyon amacı preoperatif, tedavi düzenlenmesi, romatolojik patolojinin bir diğer patolojiyle ilişkilendirilmesi ve diğer nedenler olarak 4 alt kategoride incelenmiştir. Hastaların hangi klinikten konsülte edildiği kaydedilmiştir. Romatolojik tanısı olmayan hastaların konsültasyon gerekçesiyse; semptom ve klinik bulgu, radyolojik bulgu, patolojik bulgu, laboratuvar bulgusu olarak 4 alt kategoride incelenmiştir. Konsültasyon isteyen hekimin ön tanı belirtip belirtmediği ve hastanın tanı alıp almadığı değerlendirilmiştir.Tanısı olmayan 396 hastadan 68'i (%17,2) tanı almıştır. Ön tanı belirtme ile tanı alma arasında %95 doğruluk oranıyla istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır.Çalışmamızda, romatoloji polikliniğine yönlendirilen konsültasyonlar incelenip, konsültasyon nedenleri ve istenen konsültasyonların ne oranda romatolojik hastalıklarla ilişkili olduğu araştırılmıştır. Böylece hangi başvuru nedenleri ve konsültasyon gerekçelerinin daha fazla romatolojik hastalık tanısı ile sonuçlandığı bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the inpatients who were requested consultation from Rheumatology Department from February 1, 2015 to January 31, 2017 were evaluated. Patients were scanned from the hospital electronic patient file system. The clinic requiring consultation, the reason for hospitalization, age, gender, whether ornot there is a known rheumatologic diagnosis, the reason for the consultation, and theresults of the consultation were recorded as whether or not they were diagnosed as rheumatologic. A total of 1021 consultations were examined. A total of 770 different patientswere requested for consultation. Patients were divided into two groups according totheir rheumatologic diagnosis. Patients with rheumatologic diagnosis were consulted in four subcategories asconsultation purpose preoperative, treatment regimen, association of rheumatologic pathology with another pathology and other reasons. It was recorded in which clinicthe patients were recruited.The reasons for the consultation of patients without a rheumatologic disease diagnosis were examined in four subcategories as symptoms and clinical findings,radiological findings, pathologic findings and laboratory findings. It was evaluated whether the physician requesting consultation indicated preliminary diagnosis and whether the patient was diagnosed or not.Of the 396 untrained patients, 68 (17.2%) were diagnosed. There is a statistically significant relationship between pre-diagnosis and diagnosis with 95% accuracy. In our study, the consultations directed to the rheumatology polyclinic wereinvestigated and the reasons for the consultation and the desired consultations were investigated in relation to the rheumatologic diseases. Thus, it was tried to find out which of the reasons for referral and reasons for consultation resulted in more rheumatological disease diagnosis.