Antik Roma'da festivaller
Festivals in Ancient Rome
- Tez No: 771407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Roma dini ilk zamanlarda tarımsal yaşamın etkisi ile pastoral özellikler gösteriyordu. Bundan dolayı dinin bu aşamasında yapılan ritüellerin içerik ve amacı genel olarak tarımsal özellikler gösteriyordu. Bu aşamada yapılan kutlamalar belli bir şekle sahip olmayan numen isimli tanrılara yapılmıştır. Yapılan kutlamalar genel olarak bereketi sağlamak amacı ile yapılan dua ve sunu törenlerinden oluşmuştur. Dinin bir sonraki aşamasında ise Roma dini aileyi temel alan bir dine dönüşmüştür. Bu aşamada aile ve aile evi kutsal sayılmış ve yapılan kutlamalarda aile ve evin devamlılığını sağlamak amacı öne çıkmıştır. Romalıların gittikçe devletleşmesi ile birlikte aile dini bir devlet dini haline gelmiştir. Böylece aile ve ev için yapılan kutlamalar Roma halkı ve devleti için yapılmaya başlanmıştır. Romalılar zamanla Etrüskler ve Hellenler gibi farklı medeniyetlerle temasa geçmeye başlamıştır. Bu temas ile bu kültürlerin dinleri de Roma dinini etkilemiştir. Etrüsk ve Hellen tanrıları Latince isimler alarak Roma dinine dahil edilmişlerdir. Böylece bir şekle sahip olmayan Roma tanrıları bir insan siluetine bürünmüştür. Bununla birlikte yapılan kutlamalar ve festivallerin sayısı daha çok artmıştır. Böylece festivallere birçok dini ritüel, geçit törenleri, arınma ritüelleri, ziyafetler, libasyonlar ve gösteri nitelikli oyunlar eklenmiştir. Bununla birlikte festivallerin amaçları da artmıştır. Festivallere mitolojideki olayları anmak, tanrıları memnun etmek, zafer sağlamak ve eski zaferleri yüceltmek gibi amaçlar eklenmiştir. Festivallerin en gözde etkinlikleri ise yapılan gösteriler olmuştur. Ludi olarak adlandırılan bu gösteriler gladyatör dövüşlerinden, at yarışlarından, hayvan gösterilerinden ve deniz savaşlarından oluşmuştur. Kökenleri tam olarak bilinmeyen bu gösteriler devlet merkezinin doğuya taşınmasından sonra bile devam etmiştir. Bunun gibi tanrılara düzenlenen festivaller dışında ölüler için de festivaller düzenlemiştir. Bu festivallerde amaç ölmüş ataların ruhlarını anma ve onların huzurunu sağlamak olmuştur. Bunun gibi festivallerin yanında siyasi, resmi ve ulusal özellikler gösteren festivaller de gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada Roma'da düzenlenen ve yukarıda bahsedilen gösteri nitelikli, dinsel ile ölüm kültü içerikli ve siyasi ile resmi nitelikli önemli festivaller ele alınacaktır. Çalışmanın amacı Roma kültürünü bu kültürün sosyal hayattaki en önemli öğesi olan festivaller ile tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
Roman religion was showing pastoral characteristics with its influence on agricultural life in the early times. Therefore, the content and purpose of the rituals performed at this stage of the religion generally showed agricultural characteristics. The celebrations held at this stage were held for gods named numen who did not have a certain shape. The celebrations generally consisted of prayer and presentation ceremonies held to ensure fertility. At the next stage of the religion, the Roman religion turned into a religion based on the family. At this stage, the family and the family house were considered sacred, and the celebrations were held in order to ensure the continuity of the family and the house. With the increasing nationalization of the Romans, the family religion has become a state religion. Thus, celebrations for family and home began to be held for the Roman people and the state. Over time, the Romans came into contact with different civilizations, such as the Etruscans and the Greeks it has started. With this contact, the religions of these cultures also influenced the Roman religion. Etruscan and Greek their gods were included in the Roman religion by taking Latin names. Thus it has a shape non-Roman gods have taken on the silhouette of a human being. However, the celebrations and the number of festivals has increased more and more. Thus, many religious rituals, parades are included in the festivities, purification rituals, banquets, libations and demonstration-qualified games have been added. That being said the objectives of the festivals have also increased. Festivals delight the gods, commemorating events in mythology such purposes as procuring victories and glorifying ancient victories have been added. Most of the festivals his favorite activities have been the demonstrations. These shows, called Ludi from gladiator fights, horse races, animal shows and sea battles it has been formed. These demonstrations, the origins of which are not exactly known, were held in the east of the state center it has continued even after its relocation. Apart from festivals held to gods like this he organized festivals in the dead. The purpose of these festivals is to commemorate the souls of deceased ancestors and it has been to ensure their peace of mind. Besides festivals like this, political, official and national it was held at festivals showing special features. This study was conducted in Rome and the above-mentioned show is qualified, with religious and death cult content and with political and official qualificationsimportant festivals will be discussed. The aim of the study is to investigate the Roman culture and the social the most important element in life is to introduce it with festivals.