Örgütsel sessizlik ve işyeri nezaketsizliği arasındaki ilişki: Bir kamu hastanesi örneği
The relationship between organizational silence and workplace incivility: A case study of a public hospital
  1. Tez No: 771420
  2. Yazar: ÇİĞDEM TEKTEMUR ARAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA SÖYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bir örgütteki kişilerin, örgütün problemlerinin ortaya çıkarılmasına, gerçekleştirilen faaliyetler için iyileştirmeler yapılmasına ve yeni girişimler için olanak sağlayacak olan düşüncelerini, fikir ve önerilerini beyan etmemesi ile ortaya çıkan sessizlik davranışına örgütsel sessizlik denir. Bu davranış şekli bazen isteyerek bazen ise istenmeden ortaya çıkabilmektedir. Çalışma ortamında kişilerden beklenen, asgari saygı kuralları çerçevesinde hareket etmeleridir. Bu kurallar çalışanların birbirleriyle iyi anlaşıp anlaşmadığı farketmeksizin oluşması gerekir. Saygı kurallarının hiçe sayılması ve iletişimin bozulmasıyla işyerinde nezaketsizlik kavramı ortaya çıkmaya başlar. Bu çalışmanın amacı, bir kamu hastanesi çalışanlarının örgütsel sessizlikleri ile işyeri nezaketsizliği arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda işyeri nezaketsizliği ve örgütsel sessizlik ölçekleri kullanılarak bir kamu hastanesinde görev yapmakta olan 263 hemşireye anket uygulanmıştır. Araştırmada örgütsel sessizlik algılamaları ile işyeri nezaketsizliği arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Bu ilişkinin tespit edilmesi amacıyla korelasyon analizi yapılmış fark analizlerinde bağımsız örneklemler t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. İşyeri nezaketsizliğinin örgütsel sessizliği etkilediği regresyon analiziyle saptanmıştır. Yapılan analizde kabul edilmiş sessizlik ortalaması 2,26±0,76; savunma amaçlı sessizlik ortalaması 2,61±0,96; örgüt yararına sessizlik ortalaması 3,87±0,86 ve işyeri nezaketsizliği ortalaması 2,34±0,91 olarak bulunmuştur. Çalışmada öncelikle örgütsel sessizlik ve işyeri nezaketsizliği kavramları ele alınıp genel bilgiler verilmiştir. Ardından araştırmanın gereç ve yöntemleri ile bulgular kısımlarıyla elde edilen veriler paylaşılmıştır. Çıkan sonuçlar eşliğinde kurumlar için ne kadar önem arz ettiği yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational silence is the behavior of silence that occurs when people in an organization do not express their thoughts, ideas and suggestions that will enable the organization's problems to be revealed, improvements made to the activities carried out, and new initiatives. This type of behavior can sometimes occur intentionally and sometimes unintentionally. What is expected from people in the working environment is to act within the framework of minimum respect rules. These rules need to be established regardless of whether employees get along well with each other. With the disregard of the rules of respect and the deterioration of communication, the concept of incivility in the workplace begins to emerge. The aim of this study is to determine the relationship between organizational silence of employees in a public hospital and workplace incivility. For this purpose, a survey was conducted among 263 nurses working in a public hospital by using workplace incivility and organizational silence scales. In the study, it was concluded that there is a significant relationship between perceptions of organizational silence and workplace incivility. In order to determine this relationship, correlation analysis was conducted, and an independent sample t-test and a one-way analysis of variance were used in the difference analysis. It was determined by regression analysis that workplace incivility affects organizational silence. In the analysis, the accepted average of silence was 2,26±0,76; defensive silence was 2,61±0,96; the mean of silence for the benefit of the organization was 3,87±0,86 and the mean of workplace incivility was 2,34±0,91. In the study, first of all, the concepts of organizational silence and workplace incivility were considered, and general information was given. Then, the data obtained from the research materials and methods and the findings sections were shared. In light of the results, how important it is for the institutions has been interpreted and suggestions have been made.