Stronsiyum radyonüklitinin tutulumu için geçirgen reaktif bariyer tasarımı
Permeable reactive barrier design for the involvement of strontium radyonuclide
  1. Tez No: 771461
  2. Yazar: ÜMİTCAN SEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE YUŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, herhangi bir nükleer kaza durumunda ortay çıkabilecek ve canlıları ve çevreyi olumsuz yönde etkileyebilecek uzun yarı ömürlü Sr-90 (28,1 yıl) radyonüklitlinin sucul ve karasal ortamları kontamine etmeden tutulması adına doğal bariyer malzemeleri (zeolit, diatomit, sepiyolit ve kil) kullanılarak reaktif bir bariyer tasarımı yapılmıştır. Doğal bariyer malzemelerinin ön hazırlık işlemleri (öğütme ve eleme) gerçekleştirilmesini takiben SEM-EDX, XRD, BET, FTIR, XRF/ICP-MS karakterizasyon analizleri ile bariyer malzemeleri yapısal olarak incelenmiştir. Sr'un tutulumunu etkileyebilecek parametreler (pH, Sr derişimi, temas süresi, kontaminant çözelti hacmi, bariyer malzeme kalınlığı, diğer iyonların etkisi) incelenmiştir. Tekli ve çoklu kutu modelleri ile prototip bir geçirgen reaktif bariyer (GRB) düzenek hazırlanmıştır ve Sr sulu çözeltisinin peristaltik pompa kullanılarak doğal bariyer malzemeleri ile etkileşimi sağlanmıştır. Doğal bariyer malzemelerinde tutulmuş olan Sr iyonu miktarı ölçülerek GRB'nin etkinliği incelenmiştir. Daha sonra Tam Faktöriyel Deney Tasarımı (TFDT) metodu kullanılarak geçirgen reaktif bariyer sisteminin optimum çalışma koşulları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, natural barrier materials (zeolite, diatomite, sepiolite and clay) were used to keep the long half-life Sr-90 (28.1 years) radionuclide, which may arise in the event of a nuclear accident and adversely affect living things and the environment, without contaminating aquatic and terrestrial environments. ) was used to design a reactive barrier. Following the preliminary preparation (grinding and screening) of the natural barrier materials, the barrier materials were structurally examined with SEM-EDX, XRD, BET, FTIR, XRF/ICP-MS characterization analyzes. Parameters that may affect the uptake of Sr (pH, Sr concentration, contact time, volume of contaminant solution, barrier material thickness, effect of other ions) were investigated. A prototype permeable reactive barrier (GRB) setup was prepared with single and multiple box models, and the interaction of the Sr aqueous solution with the natural barrier materials was provided using a peristaltic pump. The effectiveness of GRB was investigated by measuring the amount of Sr ion retained in natural barrier materials. Then, the optimum operating conditions of the permeable reactive barrier system were investigated by using the Full Factorial Experimental Design (TFDT) method.