Bazı çizgelerde güçlü çift baskınlık sayısı
Strong double domination number insome graphs
- Tez No: 771470
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, baskınlık parametresinin bir türü olan güçlü çift baskınlık sayısı çalışılmıştır. Bu çalışmada yol çizgenin dönüşüm çizgeleri için güçlü çift baskınlık değerleri hesaplanmıştır. Bu tez çalışması toplam 5 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çizge teorisi günlük hayat örnekleri ile açıklanmıştır. İkinci bölümde ise çizgelerin genel tanımlarına ve teoremlerine yer verilmiştir. Basit bağlantılı bir graf üzerinde baskınlık ve çift baskınlık değerleri hesaplanmıştır. Üçüncü bölümde ise güçlü çift baskınlık sayısı tanımına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde dönüşüm çizgelerin genel tanımları verilmiştir. Ardından yol dönüşüm çizgelerinin üzerinde güçlü çift baskınlık değerleri incelenerek genel formüller analiz edilmiştir. Son kısımda ise bu çalışmada bulunan sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, strong double domination number, which is a type of domination parameter, has been studied. In this study, strong double domination values were calculated for the transformation graphs of the path graph. This thesis work consists of 5 chapter. In the first chapter, graph theory is explained with daily life examples. In the second chapter, general definitions and theorems of graphs are given. Domination and double domination values were calculated on a simply connected graph. In the third chapter, definitions of strong double domination are given. In the fourth chapter, general definitions of transformation graphs are given. Then, by examining the strong double domination values on the transformation graphs of the path graph, general formulas analyzed. In the last part, the results obtained in this thesis study are given.