Tarihi kültür ve doğa varlıklarının çevresel etkenlere karşı korunma yöntemleri
Investigation of defectives in historical buildings and earthquake protection methods
  1. Tez No: 771469
  2. Yazar: EZGİ ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Tarihi yapılar; var olmaya başladıkları dönemden günümüze kadar toplumda önemli yerleri olan yapı tipleridir. Bu yapılar, bulundukları dönem boyunca geçmişten günümüze dek olan ihtiyaçları gereğince işlev değişikliği, fiziksel etkenlerin oluşturduğu bozulmalar gibi nedenlerle farklı boyutlarda müdahalelere maruz kalmaktadırlar. Ülkemizde ise tarihi yapılar küçümsenemeyecek kadar fazla olmasına rağmen koruma bilincinin yeteri kadar gelişmemesinden dolayı birçok tarihi yapı harabeye dönüşmüş durumdadır. Tarihi yapılarda bozulmaya neden olan etkenler arasında insan etkisi dışında kalan en büyük zarar verici etken doğal afetler olmuştur. Bu doğal afetlerden en yıkıcı ve geri dönüştürülemez olanı depremlerdir. Depremler, bu yapıların geleceğe aktarılmasında tehdit oluşturan ve bozulmaların oluşmasına sebep olan en önde gelen doğa olayıdır. Deprem bölgesinde bulunan tarihi yapıların deprem altındaki gösterdikleri davranışların belirlenmesi ile ilgili çalışmalar, bu yapıların korunması ve geleceğe aktarılmasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada; korunması gerekli yapıları, korumanın temel ilkelerini, tarihi yapılarda koruma ölçütlerini, koruma ve restorasyonun ana gayesini, yapıyı yaşatacak bir ek, güçlendirme veya doğru bir işlev ile yapının güvenle geleceğe aktarılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Historical places; They are the building types that have an important place in society since the period they started to exist. These structures are subjected to interventions in different dimensions due to reasons such as functional changes, deterioration caused by physical factors in accordance with their needs from past to present. In our country, although the historical buildings are too much to be underestimated, many historical buildings have turned into ruins due to the recent formation of conservation awareness. Among the factors that cause deterioration in historical buildings, the biggest damaging factor other than human effects has been natural disasters. Earthquakes are the most destructive and non-recyclable of these natural disasters. Earthquakes are the leading natural events that pose a threat and cause deterioration in the transfer of these structures to the future. Studies on the determination of the behavior of historical buildings in the earthquake zone under the earthquake play an important role in the protection of these structures and their transfer to the future.In this study; In order to protect historical buildings that have survived until today, it is aimed to investigate whether they are safe against earthquakes and to investigate the strengthening methods that can be made against earthquakes.