Doğal kaynaklardan boyarmadde izolesi ve pratikte kullanılabilirliğinin incelenmesi
Isolation of a dyestuff from the natural sources and investigation of usability in practice
- Tez No: 77148
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Öz YÜKSEK LİSANS Doğal Kaynaklardan Boyarmadde îzolesi ve Pratikte Kullanılabilirliğinin İncelenmesi Mehmet BEBEKLİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Selahattin SERİN Yıl : 1998, Sayfa : 105 Jüri : Prof. Dr. Selahattin SERİN Prof. Dr. Erdem KOÇ Doç. Dr. R. Tuğrul OĞULATA Bu çalışmada, Tekstil Sektörü içerisinde geleneksel olarak halen kullanılan bitkisel doğal boyarmaddelerden, cevizde bulunan juglon (1.4 naftakinon-5 hidroksi) boyarmaddesi izole edilmiştir. izole sonucunda alınan ekstraktlarda, pH 3 ve pH 7 ortamlarında boyarmadde katı olarak sentezlenmiştir. Elde edilen katı boyaraddeler, doğal boyama yöntemi (kaynatma) ile yün kumaşa boyanmıştır. Boyalı örnekler üzerinde ışık, sürtünme ve yıkamaya karşı renk haslığı testleri uygulanmıştır. Ayrıca doğal boyarmadde yapısında sentetik boyarmadde elde etmek için giriş maddesi 1.2 naftakinon sentezlenmiştir. Ardından 2.amino fenol ile reaksiyona alınarak schiff bazı elde edilmiştir. Kumaş örnekleri schiff bazıyla mordanlı olarak boyanmıştır. Boyalı kumaşta ışık, sürtünme, yıkamaya karşı renk haslığı testleri uygulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Doğal boyarmaddeler, Juglon, Ceviz, Doğal boyarmadde izolesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc Isolation of a Dyestuff From the Natural Sources and Investigation of Usability in Practice Mehmet BEBEKLİ DEPARTMENT OF TEXTILE ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNTVERSTYOF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Selahattin SERİN Year : 1998, Pages : 105 Jury : Prof. Dr. Selahattin SERİN Prof. Dr. Erdem KOÇ Assoc. Prof. R. Tuğrul OGULATA In this study, the juglon (1.4 Naphthoquinone-5 hydroksy) was isolated which is extracted from the walnut and used traditionally as a dyestuff in the Textile Industry. The extracts obtained were synthesed in pH 3 and pH 7 as a solid dying substance. The synthesed solid dyestuff were used to dye woollen fabrics by boiling. The samples were tested for the colour fastness against to light, rubbing and washing. In addition, 1.2 Naphtoquinone was synthesed to obtain a synthetic dyestuff, chemically similar to a natural dyestuff. By the chemical reaction with 2.amino phenol, the schiff base was produced. The woollen fabric samples were dyed with and without mordan using the sciff base, then they were tested for the colour fastness against to light, rubbing and washing. Key Words : Natural Dyes, Juglon, Walnut, Natural Dyes Isolation II