Furandan izoksazolin karboksilik asit türevlerinin sentezi
Synthesis of isoxazoline carboxylic acid derivatives from furan
- Tez No: 771493
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTUNDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada basit ve sentezleri kolay çıkış bileşiklerinden yola çıkarak yapısal olarak daha kompleks sentezi zor yeni multistereo ve prokiral merkezlere sahip ara ürünler ve bu ara ürünler üzerinden literatürdekilerin aksine modifiye edilmeye uygun fonksiyonel gruplar içeren, yeni dönüşümlere uygun 3,5-disübstitüe izoksazolin iskelet yapılarının sentezine yönelik yeni bir yöntem geliştirildi. Metil furan oksidasyonla --doymamış-1,4-dionlara dönüştürüldü. Kimyasal oksidasyon sonucu oluşan ara ürünün iç kısmındaki keton karboniline hidroksilaminin katılmasıyla hemiaminoketal ara ürünü oluştu. Bu ara ürün, DCM içerisinde katalitik miktarda p-TSA ile karıştırılarak izoksazolin ara ürünü (42) elde edildi. Bu yapıdaki çift bağ biriminin parçalanması, Sharpless Ru-katalize çift bağ parçalama reaksiyonu şartlarında denenerek izoksazolinin türevlerinin sentezinin geliştirilmesi ve reaksiyon şartlarının belirlenmesi ile diğer substratların da izoksazolinin karbaldehit ve karboksilik asite dönüştürülmesi üzerine çalışmalar yapıldı. Bu tez kapsamında geliştirilen sentez yöntemi, yeni enantiosaf izoksazolinlerin hazırlanması için yeni çalışmalara olanak sağlamaktadır. Ayrıca sentezi başarılmış bu yeni izoksazolin iskelet yapılarının farklı sentetik modifikasyonları yeni malzeme (biyomalzemelerden, ilaçlara kadar) araştırmaları yapan gruplar için incelenebilir ve biyolojik öneme sahip yeni doğal ve doğal olmayan bileşiklerin sentezleri hedeflenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to synthesize 3,5-disubstituted isoxazoline skeletal structures with multistereo and prochiral centers that are difficult to synthesize. These molecules, which have been synthesized, are suitable for new transformations, as they contain functional groups suitable for modification, unlike those in the literature. A new method has been developed for the synthesis of more complex structures from simple and easy-to-synthesize starting compounds. Methyl furan was converted to --unsaturated-1,4-diones by oxidation. The hemiaminoketal intermediate was formed by the addition of hydroxylamine to the ketone carbonyl in the inner part of the intermediate formed as a result of chemical oxidation This intermediate was mixed with a catalytic amount of p-TSA in DCM to yield the isoxazoline intermediate (42). The cleavage of the double bond unit in this structure was tested under the conditions of Sharpless Ru-catalyzed double bond cleavage reaction, studies were carried out to develop the synthesis of isoxazoline derivatives and to determine the reaction conditions and to convert other substrates to isoxazolinecarbaldehyde and carboxylic acids. The synthesis method developed within the scope of this thesis allows new studies for the preparation of new enantiopure isoxazolines. In addition, different synthetic modifications of these new isoxazoline skeletal structures that have been synthesized can be examined for groups researching new materials (to drugs from biomaterials) and the synthesis of new natural and unnatural compounds with biological importance can be targeted.