Altın otu (Helichrysum italicum) esansiyel yağının mikrokapsülasyonu ve karakterizasyonu
Microcapsulation and characterization of altın otu (Helichrysum italicum) essential oil
- Tez No: 771492
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİYE GÖDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında altın otu esansiyel yağı ve argan yağı karışımının yanıt yüzey metodolojisi (YYM) koşullarında kompleks koaservasyon yöntemiyle mikrokapsülasyonun hazırlanması, karakterizasyonu ve kozmetik uygulamalar için antioksidan aktivitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Mikrokapsüllerin hazırlanmasında çekirdek malzemesi olarak altın otu esansiyel yağı ve argan yağı karışımı, duvar materyali olarak ise Jelatin/Arap zamkı kullanılmıştır. Mikrokapsüllerin morfolojik görüntüleri için SEM (taramalı elektron mikroskobu) ve optik mikroskoptan yararlanılmış olup, yapıyı aydınlatmak için GC-MS (gaz kromatografisi-kütle spektroskopisi) ve FT-IR (Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi) kullanılmıştır. Optimum koşullarda üretilen mikrokapsüller kreme eklenerek, kremin antioksidan kapasitesi in vitro olarak CUPRAC metoduna göre UV-Vis spektrofotometre cihazıyla belirlenmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde elde edilen grafikler yardımıyla yanıt yüzey metodolojisi için kompleks koaservasyon yönteminin bağımsız değişkenlerinden seçilen karıştırma hızının yapılan tüm deneyler için %EV(enkapsül verimi) üzerinde önemli olduğu görülmüştür. YYM ile belirlenmiş parametrelerde yapılmış deneyler sonucunda bulunan EV değerleri incelendiğinde, en iyi EV (%80) değerinin karıştırma hızının 450 rpm, soğutma sıcaklığının 5◦C ve çekirdek maddesinin 15 mL kullanıldığı deney seti olduğu görülmüştür. Üretilen mikrokapsüllerin FT-IR spektrumları altın otu ve argan yağına ait karakteristik piklerin varlığını doğrulamıştır. Ayrıca mikrokapsüllerin GC-MS analiz sonuçları altın otu esansiyel yağının uçucu bileşenlerinin varlığını ortaya çıkarmıştır. Mikrokapsül içeren kozmetik amaçlı kremin etkili bir antioksidan aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur. Tüm veriler değerlendirildiğinde altın otu ve argan yağı karışımı kompleks koaservasyon yöntemi kullanılarak başarılı bir şekilde mikrokapsüle edilmiştir. Mikrokapsül içeren kozmetik kremin etkin bir şekilde antioksidan kapasiteye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this work was to prepare, characterize and determine the antioxidant activity of a mixture of golden grass essential oil and argan oil for cosmetic applications using a complex coacervation method under the conditions of Response Surface Methodology (RSM). A blend of golden grass essential oil and argan oil was used as the core material and gelatin/gum arabic as the wall material in the preparation of the microcapsules. SEM (scanning electron microscope) and optical microscope were used for the morphological images of the microcapsules, and GC-MS (gas chromatography-mass spectroscopy) and FT-IR (Fourier transform infrared spectroscopy) were used to elucidate the structure. The microcapsules prepared under optimal conditions were added to the cream for cosmetic purposes, and the antioxidant capacity of the cream was determined in vitro by the UV-Vis spectrophotometer using the CUPRAC method. Examining the research results, it was found that the mixing rate selected from the independent variables of the complex coacervation method for the response surface methodology was significantly higher than %EV in all experiments using the obtained graphs. Examination of the EV values obtained from the experiments performed with the parameters determined by YYM showed that the best EV value (80%) was obtained in the series of experiments with a mixing speed of 450 rpm, a cooling temperature of 5◦C, and a core material of 15 mL. The FT-IR spectra of the prepared microcapsules confirmed the presence of the characteristic peaks of golden grass and argan oil. In addition, the GC-MS analysis results of the microcapsules showed the presence of volatile components of golden grass essential oil. It was found that the cosmetic cream containing microcapsules has effective antioxidant activity. Evaluating all the data, a mixture of golden grass and argan oil was successfully microencapsulated using the complex coacervation method. It was found that the cosmetic cream containing microcapsules has effective antioxidant capacity.