The complementary effect of network capability and learning orientation on firm performance: Evidence from SMEs in Ankara
Bağlantı kurma kabiliyeti ve öğrenme yöneliminin firma performansı üzerindeki tamamlayıcı etkisi: Ankara'daki KOBİ'ler örneği
- Tez No: 771507
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY SAKARYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Güçlü bağlantı kurma kabiliyeti (BKK) ve öğrenme yöneliminin (ÖY) küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) performansını doğrudan etkilediği yaygın olarak kabul görmüştür. Ancak, firmaların sahip olduğu iç ve dış kabiliyetlerin yenilik ve firma performansı üzerindeki tamamlayıcı etkilerinin araştırılmasına, özellikle de küçük işletme yönetimi literatüründe, görece daha az ilgi gösterilmiştir. Dinamik kabiliyetler teorisinden yararlanan bu çalışma, BKK'nin ÖY ile birlikte KOBİ'lerin firma performansı üzerindeki tamamlayıcı etkisini araştırmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma ürün yenilik kabiliyeti ve süreç yenilik kabiliyetinin BKK ve ÖY'nin KOBİ performansı üzerindeki tamamlayıcı etkisine nasıl aracılık ettiğini incelemektedir. Önerilen araştırma modelinden yola çıkılarak geliştirilen hipotezler, Türkiye'nin Ankara ilinde, yüksek teknoloji sektöründe faaliyet gösteren 309 üretici KOBİ üzerinde test edilmiştir. Veriler SPSS ve Hayes tarafından geliştirilen PROCESS makro tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Ampirik sonuçlar, BKK ve ÖY'nin ürün yenilik kabiliyeti üzerinde tamamlayıcı etkisi olduğunu göstermektedir. Araştırma bulguları ayrıca; süreç yenilik kabiliyetinin, BKK ve ÖY'nin firma performansı üzerindeki tamamlayıcı etkisinde aracı bir rol oynadığını gösterirken, ürün yenilik kabiliyetinin aracılık rolü üstlenmediğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, gelişmekte olan bir ekonomide BKK, ÖY, yenilik kabiliyeti ve KOBİ performansı arasındaki ilişkilerin kapsamlı bir analizini gerçekleştirerek literatüre katkıda bulunmaktadır. Bununla birlikte, araştırma bulgularının yönetimsel çıkarımları tartışılmakta ve gelecekteki çalışmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is widely accepted that strong network capability (hereinafter NC) and learning orientation (hereinafter LO) directly enhance small and medium-sized enterprises' (SMEs) performance. Yet, relatively less attention has been paid to the study of the complementary effects of internal and external capabilities on innovation and firm performance, especially in small business management literature. Drawing on the dynamic capabilities theory, this study investigates the complementary effect of NC and LO on firm performance of small and medium-sized enterprises (SMEs). In this respect, this study examines how product and process innovation capability mediates the relationship between the complementary effect of NC and LO on SME performance. The hypotheses based on the proposed research model was tested on 309 high-technology manufacturing SMEs located in Ankara, Türkiye. The collected data were analyzed by using SPSS and Hayes' PROCESS macro. The empirical results revealed that NC and LO jointly influence product innovation capability. The results further suggested that process innovation capability performs a mediating role in the complementary effect of NC and LO on firm performance, but no support was found for the mediating role of product innovation capability. This study contributes to the literature by providing a comprehensive analysis of the relationships between NC, LO, innovation capabilities, and SME performance in an emergent economy. The managerial implications of our findings are discussed and directions for future research are offered.