Yem formunun etlik piliçler üzerine etkileri
Effects of feed form on broiler chickens
  1. Tez No: 771543
  2. Yazar: ALİ ANIL ÇENESİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, etlik piliçlerde yem formunun büyüme performansı, karkas ve parça verimleri, ince bağırsak bölümleri uzunlukları ve bazı iç organ ağırlıkları ve oranlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada, günlük yaşta toplam 450 erkek Ross 308 etlik civcivi 14 gün boyunca mısır-soya küspesi temelli ortak başlatma yemiyle beslenmiştir. Bu dönemin sonunda (14.günde) piliçler tartılarak, her grupta 9 tekerrür olacak şekilde, 5 gruba (toz, şartlandırılmış toz, pelet, toz yem grubu yem tüketimi miktarında tahsisatlı pelet yem ve öğütülmüş pelet yem) tesadüf blokları deneme dizaynına uygun olarak rastgele dağıtılmıştır. Etlik piliçler, 14. günden deneme sonuna (40. gün) kadar tek tip büyütme & bitirme yemi ile beslenmişlerdir. Pelet yem, yem tüketimi, canlı ağırlık artışı (CAA) ve yem değerlendirme sayısını (YDS) iyileştirmiştir (P < 0.05). Tahsisatlı pelet yemle beslenen piliçler, toz yem tüketenlerle benzer CAA ve YDS'ye sahip olmuştur (P > 0.05). Pelet yem, günlük toz yem tüketimi miktarında tahsisatlı verildiğinde karkas randımanı artmıştır (P < 0.05). En yüksek oransal taşlık ağırlığı toz yemle beslenen piliçlerde elde edilmiştir (P < 0.05). Oransal ince bağırsak bölümleri uzunlukları, pelet yemle beslenen piliçlerde azalmıştır (P < 0.05). Genel olarak, bu tez çalışmasında yem formunun etlik piliçler üzerinde önemli etkileri olduğu görülmüştür. Bu etkilerin, termal işleme nedeniyle sağlanan değişimlerden ziyade, temel olarak pelet yem formun yem tüketimini artırmasından kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of feed form on growth performance, carcass and cuts yield, length of the segments of small intestine and some viscera weights and ratios in broiler chickens. In the research, a total of 450 one-day old male Ross 308 was fed on a common starter diet based on corn-soybean meal for 14 days. After that period (on day 14), birds were weighed and randomly allocated to 5 treatments (mash, conditioned mash, pelleted, pelleted feed provided at the same amount of intake of mash diet and ground pelleted diet) with 9 replicates in a randomized complete block design. Broilers were fed on same grower & finisher diet from day 14 to the end of the study (day 40). Pelleted feed improved feed intake, body weight gain (BWG) and feed conversion ratio (FCR) (P < 0.05). Broilers fed pelleted feed provided at the same amount of intake of mash diet had similar BWG and FCR to those fed mash diet (P > 0.05) and had the highest carcass yield (P < 0.05). The highest relative weight of gizzard was obtained in broilers fed mash feed (P < 0.05). Relative lengths of small intestine segments were reduced in broilers fed pelleted diets (P < 0.05). Overall, feed form was shown to have significant effects on broilers in this research. It is concluded that these effects are mainly attributed to increased feed intake due to pelleted feed form rather than modifications provided by thermal processing.