Mimar Sinan İstanbul darüşşifalarının bahçe ve mimari özellikleri
Garden and architectural features of architect Sinan İstanbul Darussifa
  1. Tez No: 771562
  2. Yazar: GİZEM KORKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHRİBAN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde tarihi çevrelerde peyzaj ve restorasyon birçok ülkede önemli yer tutmakta ve bu konularla ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda ülkemiz özelinde ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış İstanbul düşünüldüğünde, tarihi çevre ve yapılar açısından oldukça zengin kültürel varlığa sahip olduğumuz görülmektedir. Bu zenginlik içerisinde atıl kalan birçok tarihi yapı ve çevre de bulunmaktadır. Bu kapsamda yer alan Mimar Sinan'ın İstanbul'da yaptığı üç darüşşifa (Haseki, Süleymaniye ve Atik Valide) özelinde bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma içerisinde tarihi peyzajlar içerisinde yer alan şifahanelerin yapılarının temel kavramları açıklanmış; Mimar Sinan'ın Osmanlı döneminde yaptığı darüşşifalar tanıtılmıştır. İlgili literatürler taranarak özellikle İstanbul'da yer alan şifahaneler ve külliyeler gezilerek yerinde gözlem ve görüşmeler yapılmıştır. Çalışma kapsamında yer alan Haseki, Süleymaniye ve Atik Valide Darüşşifalarının bahçelerinin tarihsel süreç içerisinde olan değişimi ve dönüşümü (mülkiyet-mimari-dış mekân-bahçe kullanımı) ayrıntılarıyla çizelgeler ve vaziyet planları ile ortaya koyulmuştur. Elde edilen değerlendirmeler ile hem kültürel hem tarihi mirasa ışık tutan Mimar Sinan darüşşifalarının tekrar günümüze kazandırılmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, landscape and restoration in historical environments have an important place in many countries and studies are carried out on these issues. In this context, considering Istanbul, which has hosted many civilizations in our country, it is seen that we have a very rich cultural asset in terms of historical environment and structures. In this richness, there are many historical buildings and environments that remain idle. In this context, three darüşşifa (Haseki, Süleymaniye and Atik Valide) built by Mimar Sinan in Istanbul were studied specifically. In the study, the basic concepts of the structures of the darussifas located in historical landscapes are explained; Darussifas built by Mimar Sinan during the Ottoman period are introduced. By scanning the relevant literature, especially the hospitals and complexes in Istanbul were visited and on-site observations and interviews were made. The change and transformation (property-architecture-outdoor-garden use) of the gardens of Haseki, Süleymaniye and Atik Valide Hospitals, which are within the scope of the study, in the historical process are presented in detail with charts and site plans. With the evaluations obtained, suggestions have been made to bring the Mimar Sinan Darussifas, which shed light on both cultural and historical heritage, to the present day.